AQSh Prezidenti Donald Tramp Venesuela bilan bog‘liq vaziyatni yanada keskinlashtiruvchi qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Venesuelaga kirayotgan va chiqayotgan barcha sanksiyaga uchragan neft kemalarini bloklashni buyurdi. Ushbu qaror Venesuela hukumatiga va mamlakatning asosiy daromad manbai bo‘lgan neft sohasiga kuchli bosim o‘tkazishga qaratilgan.
Venesuela hukumati bu qarorni keskin tanqid qilib, uni “g‘ayrioddiy tahdid” deb atadi. Blokada e’lon qilinganidan so‘ng global neft bozori keskin o‘zgarishlarga yuz tutdi.
Neft narxlari oshib borayotgani kuzatilib, bozor ishtirokchilari Venesueladan eksport hajmi qisqarishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Bu vaziyat xalqaro savdoga va iqtisodiy barqarorlikka ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Donald Tramp Venesuela hukumatini “chet el terror tashkiloti” deb e’lon qildi. U bu qarorni Venesuela hukumati tomonidan mol-mulkni talon-toroj qilish, giyohvand moddalar kontrabandasi va inson savdosi kabi jiddiy ayblovlar bilan asoslab berdi.
Bundan tashqari, AQSh mintaqaga minglab harbiy xizmatchilar va harbiy kemalar, jumladan, aviatashuvchi kemalar yuborganini ma’lum qildi. Mutaxassislarning fikricha, ushbu blokada Venesuela iqtisodiyotiga va global neft bozoriga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Agar Venesuelaning neft eksporti boshqa manbalardan to‘ldirilmasa, narxlar oshishi, inflatsiya kuchayishi va qo‘shni davlatlarga muhojirlar oqimi ortishi ehtimoli yuqori. Bu esa mintaqadagi iqtisodiy va ijtimoiy muammolarni yanada kuchaytirishi mumkin.

Трамп объявил блокаду венесуэльской нефти
Президент США Дональд Трамп принял решение, которое еще больше обостряет ситуацию, связанную с Венесуэлой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он распорядился блокировать все нефтяные танкеры, подвергшиеся санкциям, которые входят и выходят из Венесуэлы. Это решение направлено на оказание сильного давления на правительство Венесуэлы и нефтяную отрасль, являющуюся основным источником дохода страны.
Правительство Венесуэлы резко раскритиковало это решение, назвав его «необычной угрозой». После объявления блокады мировой нефтяной рынок столкнулся с резкими изменениями.
Наблюдается рост цен на нефть, участники рынка предполагают, что объем экспорта из Венесуэлы может сократиться. Ожидается, что эта ситуация повлияет на международную торговлю и экономическую стабильность.
Дональд Трамп объявил правительство Венесуэлы «иностранной террористической организацией». Он обосновал это решение серьезными обвинениями в адрес венесуэльского правительства, включая разграбление имущества, контрабанду наркотиков и торговлю людьми.
Кроме того, США сообщили о направлении в регион тысяч военнослужащих и военных кораблей, включая авианосцы. По мнению экспертов, эта блокада может серьезно повлиять на экономику Венесуэлы и мировой нефтяной рынок.
Если экспорт нефти Венесуэлы не будет компенсирован из других источников, существует высокая вероятность роста цен, усиления инфляции и увеличения потока мигрантов в соседние страны. Это может еще больше усугубить экономические и социальные проблемы в регионе.