Germaniyada biznes kayfiyati kutilmaganda pasaydi
Ifo instituti tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, biznes iqlim indeksi noyabr oyidagi 88,0 ko‘rsatkichidan 87,6 ga tushgan. Bu holat tahlilchilar kutgan natijalardan farq qiladi, chunki ular indeksning biroz o‘sishini prognoz qilgan edi.
Mutaxassislar Germaniyada iqtisodiy o‘sishning sekinlashganini ta’kidlamoqda. Ifo instituti direktori Klaus Vohlrabe bu yil Germaniya iqtisodiyoti uchun ijobiy o‘zgarishlar bo‘lmasligini qayd etib, moliyaviy yordam dasturlari hozircha sezilarli natija bermaganini aytib o‘tdi.
Boshqa iqtisodiy ko‘rsatkichlar ham past bo‘lib, bu uzoq kutilgan iqtisodiy tiklanish jarayoni hali boshlanmaganini ko‘rsatadi. Moliyaviy yordamning bir qismi qarilik bilan bog‘liq xarajatlarga yo‘naltirilgan, infratuzilma loyihalari esa ko‘proq vaqt talab qilmoqda.
Ifo instituti prezidenti Klemens Fuest kompaniyalar 2026-yilning birinchi yarmi bo‘yicha pessimistik fikrda ekanligini ma’lum qildi. Hozirgi iqtisodiy vaziyat deyarli o‘zgarmagan va yil oxiri umidsiz kayfiyatda yakunlanmoqda.
Germaniya kansleri Fridrix Merts iqtisodiyotni jonlantirish uchun islohotlarni amalga oshirishni va’da qilgan bo‘lsa-da, bu rejalar hali hayotga tatbiq etilmagan.

Деловой настрой в Германии неожиданно ухудшился
Согласно данным, представленным институтом Ifo, индекс делового климата снизился с 88,0 в ноябре до 87,6. Эта ситуация отличается от прогнозов аналитиков, которые ожидали небольшого роста индекса.
Эксперты отмечают замедление экономического роста в Германии. Директор института Ifo Клаус Вольраб заявил, что в этом году не ожидается положительных изменений для экономики Германии, и программы финансовой поддержки пока не дали заметных результатов.
Другие экономические показатели также остаются низкими, что свидетельствует о том, что долгожданный процесс экономического восстановления еще не начался. Часть финансовой помощи направлена на расходы, связанные со старением, а инфраструктурные проекты требуют больше времени.
Президент института Ifo Клеменс Фюст сообщил, что компании настроены пессимистично относительно первой половины 2026 года. Текущая экономическая ситуация практически не изменилась, и год заканчивается в унылом настроении.
Канцлер Германии Фридрих Мерц обещал провести реформы для оживления экономики, однако эти планы пока не реализованы.