YouTube dunyoning eng yirik video platformalaridan biri sifatida yana bir muhim qadam tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Hollywood Reporter nashrining xabariga ko‘ra, platforma «Oskar» kinotaqdimoti marosimini bepul jonli efirda namoyish etish huquqini qo‘lga kiritdi. Ushbu kelishuv 2029–2033-yillarni qamrab oladi va butun dunyo bo‘ylab 2 milliarddan ortiq foydalanuvchilar uchun ochiq bo‘ladi.
Shartnomaga muvofiq, YouTube faqatgina asosiy taqdirlash marosimini emas, balki qizil gilam tadbirlari, maxsus dasturlar va boshqa qo‘shimcha tadbirlarni ham jonli efirda namoyish qiladi. Bu esa tomoshabinlarga «Oskar» muhitini yanada chuqurroq his qilish imkonini beradi.
Avvalroq, 1976–2028-yillar davomida «Oskar»ni translyatsiya qilish huquqi Disney korporatsiyasiga tegishli bo‘lgan ABC telekanaliga tegishli edi. Endilikda esa YouTube ushbu vazifani o‘z zimmasiga olish orqali kino industriyasida yangi davrni boshlab bermoqda.
YouTube bosh direktori Nil Moxan onlayn jonli efirlar orqali kino san’atini yanada ommalashtirish va yangi avlod tomoshabinlarini jalb etish rejalari haqida so‘z yuritdi. Unga ko‘ra, bu qaror «Oskar» marosimini yanada ochiq va global darajada ommabop qiladi.
Xulosa qilib aytganda, endi «Oskar» nafaqat televideniye orqali, balki raqamli platformalarda ham ko‘rsatiladi. Bu esa kino ishqibozlari uchun qulay va zamonaviy tajriba yaratadi.

YouTube будет транслировать церемонию «Оскар» в прямом эфире
YouTube, как одна из крупнейших видеоплатформ мира, сделал ещё один важный шаг. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Hollywood Reporter, платформа получила право бесплатно транслировать церемонию вручения премии «Оскар» в прямом эфире. Это соглашение охватывает период с 2029 по 2033 годы и будет доступно более чем 2 миллиардам пользователей по всему миру.
Согласно контракту, YouTube будет транслировать не только основную церемонию награждения, но и мероприятия на красной дорожке, специальные программы и другие дополнительные события в прямом эфире. Это позволит зрителям глубже погрузиться в атмосферу «Оскара».
Ранее права на трансляцию «Оскара» с 1976 по 2028 годы принадлежали телеканалу ABC, который входит в корпорацию Disney. Теперь же YouTube берёт на себя эту задачу, открывая новую эру в киноиндустрии.
Генеральный директор YouTube Нил Мохан рассказал о планах популяризировать киноискусство через онлайн-трансляции и привлечь новое поколение зрителей. По его словам, это решение сделает церемонию «Оскар» более открытой и популярной на глобальном уровне.
В заключение, теперь «Оскар» будет показываться не только по телевидению, но и на цифровых платформах. Это создаст удобный и современный опыт для любителей кино.