Fransiyada 12 bemorni o‘ldirgan shifokorga umrbod qamoq
Fransiyaning Bezanson shahri sudi jamiyatni larzaga solgan jinoyat ishi bo‘yicha yakuniy hukmni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
12 nafar bemorning o‘limi va yana 30 kishining zaharlanishida aybdor deb topilgan sobiq anesteziolog Frederik Peshe umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi. Bu haqda France 24 axborot manbasi xabar berdi.
Sud materiallariga ko‘ra, 53 yoshli Frederik Peshe 2008 yildan 2017 yilgacha bo‘lgan davrda bemorlarga qasddan zaharli moddalar qo‘shgan. U tomchilar tarkibiga yurak to‘xtashiga yoki kuchli qon ketishiga olib keluvchi moddalarni aralashtirgan.
Natijada 12 kishi hayotdan ko‘z yumgan, yana o‘nlab bemorlar og‘ir ahvolga tushgan. Peshening eng yosh qurboni atigi to‘rt yoshda bo‘lgan.
2016 yilda oddiy operatsiya paytida bola ikki marta yurak to‘xtashiga duch kelgan. Eng keksa qurbon esa 89 yoshli bemor bo‘lgan.
Ushbu ish ortidan Fransiya matbuoti Pesheni «Doktor o‘lim» deb atay boshlagan. Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, Peshe ayrim hamkasblari bilan kelishmovchilikka borib, ularga zarar yetkazish maqsadida ularning bemorlariga qasd qilgan.
Ba’zi hollarda u zaharlangan bemorlarni reanimatsiya qilishga urinib, o‘zini qutqaruvchi sifatida ko‘rsatishga harakat qilgan. Biroq Frederik Peshe tergov davomida barcha ayblovlarni rad etdi.
U zaharlanish holatlarini boshqa shifokorlarning xatolari bilan bog‘ladi va o‘zi ishlagan klinikalardan birida boshqa bir shaxs zahar qo‘llaganini iddao qildi. Sud qaroriga ko‘ra, Peshe umrbod qamoq jazosiga hukm qilinib, tibbiyot sohasida ishlash huquqidan abadiy mahrum qilindi.
Shuningdek, u hukm ustidan shikoyat qilish niyatida ekanini ma’lum qildi. Mazkur ish Fransiya jamiyatida tibbiyotga bo‘lgan ishonch, shifokorlarning mas’uliyati va nazorat tizimlari haqida qizg‘in bahs-munozaralarni kuchaytirdi.

Во Франции пожизненное заключение врачу, убившему 12 пациентов
Суд города Безансон во Франции вынес окончательный приговор по делу, которое потрясло общественность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший анестезиолог Фредерик Пеш, признанный виновным в смерти 12 пациентов и отравлении ещё 30 человек, был приговорён к пожизненному заключению. Об этом сообщает информационный источник France 24.
Согласно материалам суда, 53-летний Фредерик Пеш с 2008 по 2017 год намеренно добавлял пациентам ядовитые вещества. Он смешивал в каплях вещества, вызывающие остановку сердца или сильное кровотечение.
В результате 12 человек скончались, ещё десятки пациентов оказались в тяжёлом состоянии. Самая младшая жертва Пеша была всего четырёх лет.
В 2016 году во время обычной операции у ребёнка дважды останавливалось сердце. Самой пожилой жертвой был пациент в возрасте 89 лет.
После этого дела французская пресса начала называть Пеша «Доктор Смерть». По данным прокуратуры, Пеш вступил в конфликты с некоторыми коллегами и с целью навредить им покушался на их пациентов.
В некоторых случаях он пытался реанимировать отравленных пациентов, пытаясь представить себя спасителем. Однако Фредерик Пеш во время следствия отвергал все обвинения.
Он связывал случаи отравления с ошибками других врачей и утверждал, что в одной из клиник, где он работал, яды применял другой человек. По решению суда Пеш приговорён к пожизненному заключению и навсегда лишён права работать в медицинской сфере.
Также он заявил о намерении обжаловать приговор. Это дело вызвало в французском обществе оживлённые дискуссии о доверии к медицине, ответственности врачей и системах контроля.