Germaniya 535 afg‘onistonlikni qabul qilishga tayyor
Germaniya hukumati 2023 yil oxirigacha 535 nafar Afg‘oniston fuqarosini qabul qilishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror insonparvarlik tamoyillariga asoslangan bo‘lib, mamlakat ichki ishlar vaziri Aleksander Dobrindt tomonidan tasdiqlandi. Ushbu fuqarolar orasida Germaniya davlat tashkilotlari bilan hamkorlik qilgan mahalliy xodimlar, xalqaro nohukumat tashkilotlari vakillari, inson huquqlari himoyachilari va ayollar huquqlari uchun kurashgan shaxslar bor.
Ular Afg‘onistonda ta’qib va o‘lim xavfi ostida yashashgan. Vaziyatning dolzarbligi shundaki, Pokiston rasmiylari dekabr oyining oxirigacha ushbu fuqarolarni Germaniyaga olib chiqib ketishni talab qilmoqda.
Aks holda, ularni Afg‘onistonga deportatsiya qilish bilan tahdid qilinmoqda. Hozirda Pokistonda 1800 nafarga yaqin afg‘onistonlik evakuatsiya navbatini kutmoqda, ammo siyosiy va texnik to‘siqlar jarayonni sekinlashtirmoqda.
Shu bilan birga, Germaniyada yangi hukumat gumanitar dasturlarni qisqartirishga qaror qilgan. Ayrim hollarda, afg‘on faollariga siyosiy manfaat yo‘qligi sababli rad javoblari berilgan.
Biroq, mamlakatdagi 250 dan ortiq jamoat tashkilotlari hukumatni bu masalada qat’iyroq bo‘lishga chaqirib, ochiq xat yo‘llashdi. Ular inson hayoti bilan bog‘liq bu masalada kechikish o‘limga olib kelishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Germaniyaning 535 nafar shaxsni qabul qilish qarori ko‘plab insonlar uchun umid uchquni bo‘lib, kelajakda ularning hayotini xavfsiz muhitda davom ettirishiga imkon yaratadi.

Германия готова принять 535 афганцев
Правительство Германии приняло решение принять 535 граждан Афганистана до конца 2023 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение основано на принципах гуманности и было подтверждено министром внутренних дел страны Александером Добриндом. Среди этих граждан есть местные сотрудники, сотрудничавшие с государственными учреждениями Германии, представители международных неправительственных организаций, правозащитники и активисты за права женщин.
Они жили в Афганистане под угрозой преследования и смертельной опасности. Актуальность ситуации заключается в том, что официальные лица Пакистана требуют до конца декабря вывезти этих граждан в Германию.
В противном случае им угрожает депортация обратно в Афганистан. В настоящее время в Пакистане около 1800 афганцев ожидают эвакуации, однако политические и технические препятствия замедляют процесс.
В то же время новое правительство Германии решило сократить гуманитарные программы. В некоторых случаях афганским активистам отказывали по причине отсутствия политического интереса.
Однако более 250 общественных организаций страны призвали правительство быть более решительным в этом вопросе, направив открытое письмо. Они подчеркивают, что задержка в этом вопросе, касающемся человеческой жизни, может привести к смерти.
Решение Германии принять 535 человек стало лучом надежды для многих и позволит им продолжить жизнь в безопасной среде в будущем.