Maktabdagi hujum: 4-sinf o‘quvchisi halok bo‘ldi
Maktabda pichoqli hujum uyushtirgan 15 yoshli o‘smir rasmiy tarzda hibsga olindi. Ma’lum bo‘lishicha, 18 dekabr kuni Moskva shahridagi Tver tuman sudi Tergov qo‘mitasining iltimosiga binoan, qotillik va qotillikka urinishda ayblanayotgan ushbu o‘smirni ikki oy muddatga qamoqqa olishga qaror qilgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 16 dekabr kuni ertalab to‘qqizinchi sinf o‘quvchisi maktab hududiga pichoq bilan kirib kelgan. U dastlab sinf xonalari bo‘ylab yurib, hujum qilish uchun qulay vaziyat qidirgan.
Uni payqagan maktab qo‘riqchisiga qarshi ko‘zni achishtiruvchi gaz ishlatib, keyin uni pichoqlagan. Shundan so‘ng o‘smir maktabning 4-sinf o‘quvchisi, tojikistonlik migrant oila farzandi Qobiljon Aliyevga hujum qilgan.
Afsuski, bola olgan og‘ir jarohatlar oqibatida halok bo‘lgan. Tergov qo‘mitasi o‘smirga nisbatan qotillik va ikki yoki undan ortiq shaxsni o‘ldirishga urinish moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.
So‘roq davomida gumonlanuvchi aybini to‘liq tan olib, hujumga oldindan reja tuzgani haqida ham ma’lumot bergan. Tergov davomida o‘smirning telefonida halok bo‘lgan o‘quvchining surati, selfilar hamda ekstremistik mazmundagi tasvirlar topilgan.
Bu holat tergovchilarning alohida e’tiborini tortgan. Fojeadan so‘ng Tojikiston va Rossiya Tashqi ishlar vazirliklari rasmiy bayonot berib, halok bo‘lgan bolaning oilasiga chuqur hamdardlik bildirdi.
Qobiljon Aliyevning jasadi 18 dekabr kuni vataniga olib kelinib, Shahrinav tumanida tuproqqa qo‘yildi. Mazkur voqea bir oilaning hayotini butunlay o‘zgartirib yubordi.
Bu kabi holatlar jamiyat uchun jiddiy ogohlantirish va zo‘ravonlikka qarshi kurashish zarurligini yana bir bor eslatib turibdi.

Нападение в школе: ученик 4-го класса погиб
Трагическое событие, произошедшее в населённом пункте Горки-2 недалеко от города Одинцово Московской области России, потрясло общественность. Об этом сообщает Zamin.uz.
15-летний подросток, устроивший ножевое нападение в школе, был официально задержан. Как стало известно, 18 декабря Тверской районный суд Москвы по ходатайству Следственного комитета принял решение о заключении этого подростка, обвиняемого в убийстве и покушении на убийство, под стражу на два месяца.
По данным следствия, утром 16 декабря ученик девятого класса вошёл на территорию школы с ножом. Сначала он ходил по классам в поисках удобного момента для нападения.
Обнаружив его, школьный охранник применил слезоточивый газ, после чего подросток нанес ему ножевые ранения. Затем он напал на ученика 4 класса, ребёнка из мигрантской семьи из Таджикистана, Кобилджона Алиева.
К сожалению, мальчик скончался от полученных тяжёлых ранений. Следственный комитет сообщил, что в отношении подростка возбуждено уголовное дело по статьям об убийстве и покушении на убийство двух и более лиц.
В ходе допроса подозреваемый полностью признал свою вину и сообщил, что заранее планировал нападение. В ходе следствия на телефоне подростка были обнаружены фотографии погибшего ученика, селфи, а также изображения экстремистского характера.
Этот факт привлёк особое внимание следователей. После трагедии министерства иностранных дел Таджикистана и России выступили с официальными заявлениями, выразив глубокие соболезнования семье погибшего ребёнка.
Тело Кобилджона Алиева 18 декабря было доставлено на родину и похоронено в Шахринавском районе. Это событие полностью изменило жизнь одной семьи.
Подобные случаи являются серьёзным предупреждением для общества и ещё раз напоминают о необходимости борьбы с насилием.