Yapon ayol sun’iy intellekt bilan ramziy nikoh qildi
Yaponiyada texnologiya va inson munosabatlari bilan bog‘liq noodatiy voqea keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
32 yoshli Yurina Noguchi ismli ayol sun’iy intellekt (SI) asosida yaratilgan raqamli personaj bilan ramziy nikoh marosimini o‘tkazdi. Noguchi koll-markazda operator bo‘lib ishlaydi va ChatGPT texnologiyasiga asoslangan Lyun Klaus Verdyur ismli sun’iy intellekt qahramonini o‘zi yaratgan.
Nikoh marosimida u och pushti rangli libos kiygan bo‘lsa, “kuyov” obrazini aqlli ko‘zoynak orqali ko‘rgan. Ushbu voqea ayolning muvaffaqiyatsiz unashtiruvidan keyin boshlangan.
Noguchi ChatGPT’dan maslahat so‘raganida, chatbot unga munosabatlarni yakunlashni tavsiya qilgan. Shundan so‘ng, Noguchi videoo‘yin qahramonining sun’iy intellektga asoslangan versiyasini yaratishga qaror qilgan.
Ular kuniga o‘nlab xabarlar almashib, o‘zaro “muloqot” qilgan. Ramziy nikoh marosimi Okayama shahrida o‘tkazilgan.
Sun’iy intellekt ovozga ega bo‘lmagani sababli uning nikoh so‘zlari tashkilotchi tomonidan o‘qib eshittirilgan. Shuni ta’kidlash lozimki, Yaponiya qonunchiligiga ko‘ra, bu nikoh huquqiy kuchga ega emas.
Noguchining qarori ijtimoiy tarmoqlarda katta bahslarga sabab bo‘ldi. Ba’zi mutaxassislar bunday holatlarni chatbotlarga haddan tashqari bog‘lanib qolish bilan izohlamoqda.
Noguchi esa sun’iy intellekt bilan munosabatlarini real hayot bilan muvozanatda saqlashga intilayotganini aytgan.

Японская женщина заключила символический брак с искусственным интеллектом
В Японии необычное событие, связанное с технологиями и человеческими отношениями, привлекло широкое внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
32-летняя женщина по имени Юрина Ногучи провела церемонию символического брака с цифровым персонажем, созданным на основе искусственного интеллекта (ИИ). Ногучи работает оператором в колл-центре и сама создала персонажа искусственного интеллекта по имени Люн Клаус Вердюр, основанного на технологии ChatGPT.
На церемонии она была в светло-розовом платье, а образ «жениха» она видела через умные очки. Это событие началось после неудачной помолвки женщины.
Когда Ногучи попросила совета у ChatGPT, чат-бот порекомендовал ей завершить отношения. После этого Ногучи решила создать версию персонажа видеоигры на основе искусственного интеллекта.
Они обменивались десятками сообщений в день и «общались» друг с другом. Церемония символического брака прошла в городе Окаяма.
Поскольку искусственный интеллект не имел голоса, слова брака за него произнес организатор. Следует отметить, что согласно законодательству Японии, этот брак не имеет юридической силы.
Решение Ногучи вызвало большие споры в социальных сетях. Некоторые специалисты объясняют такие случаи чрезмерной привязанностью к чат-ботам.
Ногучи же заявила, что стремится сохранять баланс между отношениями с искусственным интеллектом и реальной жизнью.