2023-yil 19-dekabr kuni Moskvada Rossiya prezidenti Vladimir Putin ishtirokida yil yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Anjuman davomida prezident qariyb 4,5 soat mobaynida fuqarolar va ommaviy axborot vositalari vakillarining savollariga javob berdi. U jamiyatni tashvishga solayotgan muhim masalalar, jumladan, demografiya va oilaviy qadriyatlar mavzusiga alohida e’tibor qaratdi.
Vladimir Putinning ta’kidlashicha, aholi sonining kamayishi bugungi kunda deyarli barcha rivojlangan davlatlar uchun dolzarb muammo bo‘lib qolmoqda. U Yaponiyada tug‘ilish koeffitsiyenti 0,8, Janubiy Koreyada esa 0,7 darajasida ekanini qayd etdi.
Rossiyada bu ko‘rsatkich hozirda 1,4 atrofida. Prezidentning fikricha, mamlakatda aholi sonini oshirish uchun kamida 2 koeffitsiyentga erishish zarur, ammo bu oson vazifa emasligini ta’kidladi.
Davlat rahbari bu muammoning sabablariga ham to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, zamonaviy jamiyatda ko‘plab ayollar avval ta’lim olish, malaka oshirish va karyera qilishni maqsad qilib qo‘yishadi.
Shu sababli birinchi farzand ko‘pincha 30 yoshdan keyin tug‘iladi. Bu yoshda esa onalar jismoniy va ruhiy jihatdan charchagan bo‘lishi mumkin.
Putin jamiyatda farzandli bo‘lish, onalik va otalik qadriyatlarini targ‘ib qilish, ularni qadrli va “moda”ga aylantirish zarurligini ta’kidladi. Prezident an’anaviy qadriyatlar, jumladan, erta nikoh masalasiga ham to‘xtaldi.
U Kavkaz xalqlarining farzandlarni yoshroq paytida oila qurishga undash odatini ijobiy baholadi va bu borada Ramzan Qodirov oilasini misol sifatida keltirdi. Shu bilan birga, yosh oilalarning duch kelayotgan qiyinchiliklarini tan olgan holda, Putin oila qurish va farzand ko‘rishni ortiqcha kechiktirmaslikni tavsiya qildi.
Uning fikricha, bu qadamlar jamiyatning barqaror kelajagi va demografik muvozanatni ta’minlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega.

Путин: Увеличение численности населения — актуальная задача
19 декабря 2023 года в Москве прошла пресс-конференция по итогам года с участием президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе конференции президент почти 4,5 часа отвечал на вопросы граждан и представителей СМИ. Он уделил особое внимание важным вопросам, вызывающим обеспокоенность общества, в том числе демографии и семейных ценностей.
По словам Владимира Путина, сокращение численности населения сегодня является актуальной проблемой практически для всех развитых стран. Он отметил, что коэффициент рождаемости в Японии составляет 0,8, а в Южной Корее — 0,7.
В России этот показатель сейчас около 1,4. По мнению президента, для увеличения численности населения в стране необходимо достичь коэффициента не менее 2, однако это непростая задача.
Глава государства также остановился на причинах этой проблемы. По его словам, в современном обществе многие женщины ставят целью сначала получить образование, повысить квалификацию и построить карьеру.
Поэтому первый ребенок часто рождается после 30 лет. В этом возрасте матери могут испытывать физическую и психологическую усталость.
Путин подчеркнул необходимость пропаганды в обществе ценностей деторождения, материнства и отцовства, сделать их значимыми и «модными». Президент также затронул традиционные ценности, в том числе вопрос ранних браков.
Он положительно оценил обычай народов Кавказа побуждать к созданию семьи в более молодом возрасте и привел в пример семью Рамзана Кадырова. Вместе с тем, признавая трудности, с которыми сталкиваются молодые семьи, Путин рекомендовал не откладывать создание семьи и рождение детей.
По его мнению, эти шаги имеют решающее значение для устойчивого будущего общества и обеспечения демографического баланса.