Putin: Rossiya dronlar bo‘yicha frontda ustun
2023-yilning 19-dekabr kuni Moskva shahrida Rossiya Prezidenti Vladimir Putin ishtirokida yil yakunlariga bag‘ishlangan katta matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ochiq muloqot qariyb 4,5 soat davom etdi va davlat rahbari fuqarolar hamda jurnalistlarning turli savollariga javob berdi. Tadbir davomida xavfsizlik, urush, tinchlik va jamiyatga oid bir qator masalalar muhokama qilindi.
Putin frontda dronlardan foydalanish haqida to‘xtalib, Rossiya armiyasida raqibdagi ayrim og‘ir dronlar yetishmasligini tan oldi. Ammo umuman olganda, Rossiya qo‘shinlari dronlar soni va ulardan foydalanish bo‘yicha frontning barcha yo‘nalishlarida ustunlikka ega ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, harbiy xizmatga jalb qilish jarayoni rejaga muvofiq ketayotgani va shartnoma asosida xizmat qilishni xohlagan ko‘ngillilar soni ko‘pligini bildirdi. O‘tgan yili 400 mingdan ortiq fuqaro shartnoma imzolagan, ayniqsa, yangi tashkil etilgan dron bo‘linmalariga qiziqish ortib bormoqda.
Bu bo‘linmalarda hatto talabalar ham ta’til paytida dron operatori sifatida faoliyat yuritmoqda. Zamonaviy texnologiyalar esa masofadan turib xizmat ko‘rsatish imkonini bermoqda.
Putin o‘zining Moskva ko‘chalari bo‘ylab harakatlanishi haqidagi savolga javob berib, ba’zan yo‘l politsiyasi kuzatuvisiz harakatlanishini, bu orqali shahar hayoti va muhitni kuzatishini aytdi. Tinchlik mavzusida esa Rossiya kelgusi yilda harbiy mojarolarsiz, tinch hayot kechirishni xohlashini va nizolarni muzokaralar orqali hal qilish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Kaliningrad viloyatining ehtimoliy blokadasi haqidagi savolga javoban, Putin bunday tahdid yuzaga kelsa, javob qattiq bo‘lishini aytdi. U bunday harakatlar yangi va xavfli mojarolarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirdi.
NATO va AQSH haqida fikr bildirar ekan, Putin AQSHni alyansning asosiy o‘yinchisi deb atab, NATOning Rossiyaga qarshi urushga tayyorlanayotgani haqidagi bayonotlarga shubha bildirdi. Ma’naviyat mavzusida prezident Xudo yagona ekanini va odamlarning turli cherkovlarga bo‘linishi ularning shaxsiy tanlovi ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, u okkultizm, shaytonizm va sehrgarlik kabi holatlarni tanqid qildi va bunday faoliyat jamiyatga zarar yetkazishi mumkinligini qayd etdi. Umuman olganda, ushbu anjumanda xavfsizlik, tinchlik va ma’naviyat kabi keng mavzular yoritildi va Rossiyaning ichki hamda tashqi siyosatdagi pozitsiyasi yana bir bor aniq ko‘rsatildi.

Путин: Россия впереди по беспилотникам
19 декабря 2023 года в Москве состоялась большая пресс-конференция по итогам года с участием Президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот открытый диалог длился почти 4,5 часа, и глава государства ответил на различные вопросы граждан и журналистов. В ходе мероприятия обсуждались вопросы безопасности, войны, мира и общества.
Путин, остановившись на использовании дронов на фронте, признал, что в российской армии не хватает некоторых тяжелых дронов противника. Однако в целом он подчеркнул, что российские войска имеют преимущество по количеству дронов и их использованию во всех направлениях фронта.
Также он сообщил, что процесс призыва на военную службу идет согласно плану, и количество добровольцев, желающих служить по контракту, велико. В прошлом году более 400 тысяч граждан подписали контракты, особенно растет интерес к недавно созданным подразделениям дронов.
В этих подразделениях даже студенты во время каникул работают операторами дронов. Современные технологии позволяют оказывать услуги дистанционно.
Отвечая на вопрос о своих передвижениях по улицам Москвы, Путин сказал, что иногда передвигается без сопровождения дорожной полиции, наблюдая таким образом за жизнью и обстановкой в городе. По теме мира он подчеркнул, что Россия хочет в следующем году жить мирно, без военных конфликтов, и выступает за разрешение споров путем переговоров.
В ответ на вопрос о возможной блокаде Калининградской области Путин заявил, что в случае такой угрозы ответ будет жестким. Он предупредил, что такие действия могут привести к новым и опасным конфликтам.
Говоря о НАТО и США, Путин назвал США главным игроком альянса и выразил сомнения в заявлениях о подготовке НАТО к войне против России. По теме духовности президент подчеркнул, что Бог един, а разделение людей на разные церкви — их личный выбор.
Кроме того, он раскритиковал оккультизм, сатанизм и колдовство, отметив, что такая деятельность может нанести вред обществу. В целом на этой конференции были освещены широкие темы безопасности, мира и духовности, а также еще раз четко обозначена позиция России во внутренней и внешней политике.