Ukraina frontining shimoliy va sharqiy yo‘nalishlarida vaziyat keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya tomoni Seversk shahrini to‘liq egallaganini e’lon qilgan bo‘lsa-da, Ukraina qo‘mondonligi shaharning bir qismi hanuz mudofaa qilinayotganini ma’lum qilmoqda. Boshqa hududlarda ham jangovar harakatlar davom etmoqda.
**Seversk yo‘nalishi: strategik ahamiyat** Rossiya prezidenti Vladimir Putin 11-dekabr kuni Seversk shahri ustidan nazorat o‘rnatilganini e’lon qildi. Rossiyaning «Yug» qo‘shinlari qo‘mondoni Sergey Medvedevning so‘zlariga ko‘ra, shaharning egallanishi Slavyansk tomon yo‘l ochadi.
Rossiya tomoni shaharning turli joylariga o‘z bayroqlarini o‘rnatgani aks etgan videolarni ham tarqatgan. Biroq, Ukraina qo‘mondonligi bu ma’lumotni rad etmoqda.
Ularning ta’kidlashicha, Severskning bir qismi hanuz Ukraina nazoratida qolmoqda. Ukraina armiyasi shaharda «barqarorlashtirish tadbirlari»ni amalga oshirayotgani, bu kuchlarni qayta joylashtirish yoki yangi mudofaa chizig‘ini mustahkamlashni anglatishi mumkinligi bildirildi.
Mustaqil tahlillar ham shaharning sharqiy qismi Rossiya qo‘li ostida, g‘arbiy qismi esa kurash davom etayotgan «kulrang zona» ekanini ko‘rsatmoqda. **Rossiya Seversk mudofaasini qanday yorib o‘tdi?** Rossiya kuchlari sentyabr oyidan buyon bosimni oshirib, Ukraina qo‘shinlarini Serebryansk o‘rmonidan siqib chiqardi.
Natijada, strategik tepaliklar egallandi va shaharni asosiy logistika yo‘llaridan uzish imkoniyati yaratildi. Bu jarayonda janubdagi Zvanovka va Svyato-Pokrovskoye qishloqlari ham Rossiya nazoratiga o‘tdi, bu esa Ukraina mudofaasini yanada zaiflashtirdi.
**Kupyanskdagi vaziyat: Ukraina muvaffaqiyati** Xarkov viloyatida Ukraina armiyasi qarshi hujumlari davomida Kupyansk yaqinida Rossiya qo‘shinlarini Oskol daryosi bo‘ylab ta’minot yo‘llaridan uzishga muvaffaq bo‘ldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, shahar markazida 200 ga yaqin rossiyalik harbiy qurshovda qolgan.
Ular tinch aholini «tirik qalqon» sifatida foydalanishga urinishayotgani sababli, hududni tozalash ehtiyotkorlik bilan olib borilmoqda. **Boshqa yo‘nalishlardagi holat** Pokrovsk va Mirnograd yo‘nalishlarida Rossiya tomoni shaharlarni egallaganini bildirmoqda, biroq Ukraina kuchlari shimoliy hududlarni nazorat qilishni davom ettirmoqda.
Gulyaypole yo‘nalishida esa Rossiya kuchlari shaharga kirishga urinmoqda, ammo Ukraina mudofaasi saqlanib qolmoqda. Ukraina bosh shtabi Slavyansk va Kramatorsk mudofaasini kuchaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda.

В Северске продолжаются бои, стороны находятся в противоречивых претензиях
Ситуация на северном и восточном направлениях украинского фронта обостряется. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя российская сторона объявила о полном захвате города Северск, командование Украины сообщает, что часть города всё ещё обороняется. Боевые действия продолжаются и в других районах.
**Направление Северск: стратегическое значение** Президент России Владимир Путин 11 декабря объявил о взятии под контроль города Северск. По словам командира российских войск «Юг» Сергея Медведева, захват города откроет путь в сторону Славянска.
Российская сторона также распространила видео, на которых видно установку своих флагов в разных частях города. Однако командование Украины опровергает эту информацию.
По их словам, часть Северска всё ещё находится под контролем Украины. Украинская армия проводит в городе «мероприятия по стабилизации», что может означать перегруппировку сил или укрепление новой линии обороны.
Независимые анализы также показывают, что восточная часть города находится под контролем России, а западная — в «серой зоне», где продолжаются бои. **Как Россия прорвала оборону Северска?** Российские силы с сентября наращивали давление, вытесняя украинские войска из Серебрянского леса.
В результате были захвачены стратегические высоты и создана возможность отрезать город от основных логистических путей. В этом процессе под контроль России перешли также южные сёла Звановка и Свято-Покровское, что ещё больше ослабило украинскую оборону.
**Ситуация в Купянске: успех Украины** В Харьковской области украинская армия в ходе контрнаступления смогла отрезать российские войска от путей снабжения вдоль реки Оскол возле Купянска. По данным, около 200 российских военных оказались в окружении в центре города.
Из-за попыток использовать мирное население в качестве «живого щита» зачистка территории проводится с осторожностью. **Ситуация на других направлениях** На направлениях Покровска и Мирнограда российская сторона заявляет о захвате городов, однако украинские силы продолжают контролировать северные районы.
На направлении Гуляйполя российские войска пытаются войти в город, но украинская оборона сохраняется. Генштаб Украины уделяет особое внимание укреплению обороны Славянска и Краматорска.
Хотя вернуть Северск сложно, успехи в Купянске позволяют сохранить баланс на других участках фронта.