AQShda 2026 yilda "Vatanparvarlik o‘yinlari" o‘tkaziladi
AQSh prezidenti Donald Tramp 2026 yilda o‘smirlar o‘rtasida umummilliy sport musobaqasi — "Vatanparvarlik o‘yinlari"ni tashkil etish rejasini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir Amerika Qo‘shma Shtatlari mustaqilligining 250 yilligiga bag‘ishlanadi va ramziy ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda. Musobaqaning eng qiziqarli jihati ishtirokchilarni saralash tartibidir.
Turnirda har bir shtatdan faqat bitta yigit va bitta qiz ishtirok etadi. Bu orqali musobaqa butun mamlakat bo‘ylab o‘smirlarni birlashtirishni maqsad qilgan.
Ushbu format AQShning barcha hududlarini qamrab olib, turli shtatlardan kelgan yoshlarni yagona maydonda jamlaydi. Bu tashabbus ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayrim foydalanuvchilar musobaqani taniqli yozuvchi Syuzan Kollinzning "Och o‘yinlar" asariga qiyoslashdi. Ushbu antiutopiya asarida ham mamlakat hududlaridan yosh ishtirokchilar tanlanib, turli sinovlardan o‘tadi.
Biroq, rasmiylarning ta’kidlashicha, "Vatanparvarlik o‘yinlari" sport va milliy birdamlikni targ‘ib qilishga qaratilgan bo‘lib, "Och o‘yinlar"dagi shafqatsiz qoidalarga asoslanmaydi. Qiziqarli jihati shundaki, "Och o‘yinlar" franshizasining yangi prikvel filmi ham 2026 yilda katta ekranlarga chiqishi kutilmoqda.
"Och o‘yinlar: O‘rim tongi" nomli ushbu film va "Vatanparvarlik o‘yinlari" musobaqasi sababli 2026 yil AQShda nafaqat sport, balki kino sohasida ham "o‘yinlar yili" bo‘lishi mumkin.

В США в 2026 году пройдут "Игры патриотизма"
Президент США Дональд Трамп объявил о плане проведения в 2026 году общенациональных спортивных соревнований среди подростков — «Патриотические игры». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие будет посвящено 250-летию независимости Соединённых Штатов Америки и ожидается, что оно приобретёт символическое значение. Самым интересным аспектом соревнования является порядок отбора участников.
В турнире от каждого штата будет участвовать только один юноша и одна девушка. Таким образом, соревнование ставит целью объединить подростков по всей стране.
Данный формат охватывает все регионы США и собирает молодых людей из разных штатов на единой площадке. Эта инициатива вызвала широкие обсуждения в социальных сетях.
Некоторые пользователи сравнили соревнование с произведением известной писательницы Сьюзен Коллинз «Голодные игры». В этом антиутопическом произведении также выбирают молодых участников из разных регионов страны, которые проходят через различные испытания.
Однако, по словам официальных лиц, «Патриотические игры» направлены на пропаганду спорта и национального единства и не основаны на жестоких правилах «Голодных игр». Интересно, что новый приквел франшизы «Голодные игры» также ожидается на больших экранах в 2026 году.
Фильм под названием «Голодные игры: Рассвет жатвы» и соревнования «Патриотические игры» могут сделать 2026 год в США не только годом спорта, но и годом кино.