Ushbu mablag‘ Ukraina mudofaasini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Mazkur qaror Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan foydalanish borasidagi kelishmovchiliklar fonida qabul qilingan.
Yig‘ilishda Yevropa Komissiyasiga Rossiyaning muzlatilgan aktivlariga asoslangan kredit mexanizmini ishlab chiqishni davom ettirish vakolati berildi. Ammo hozirgi vaqtda bu variantni amalga oshirish qiyinligi ma’lum bo‘ldi.
Bunga sabab, ayniqsa, aktivlarning katta qismi joylashgan Belgiya tomonidan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflardir. Ajratiladigan qarz Yevropa Ittifoqi byudjeti kafolati ostida Ukraina uchun taqdim etiladi.
Shu bilan birga, Rossiyaning jami 210 milliard yevro qiymatidagi aktivlari muzlatilgan holda qolmoqda. Bu mablag‘lar Moskva urushdan yetkazilgan zararni qoplash majburiyatini bajarmagunicha foydalanilmaydi.
Yevropa Ittifoqi yetakchilari ushbu qaror Yevropaning birligini va Ukrainaga yordam berishga bo‘lgan qat’iy niyatini namoyon etishini ta’kidladi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan foydalanish imkoniyatini qo‘llab-quvvatlashni so‘radi.

Европейский союз выделит Украине кредит в размере 90 миллиардов евро
Лидеры Европейского союза в пятницу приняли решение выделить Украине кредит в размере 90 миллиардов евро. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут направлены на финансирование обороны Украины. Данное решение было принято на фоне разногласий по поводу использования замороженных активов России.
На заседании Европейской комиссии было поручено продолжить разработку кредитного механизма, основанного на замороженных активах России. Однако в настоящее время стало известно о трудностях реализации этого варианта.
Причиной являются, в частности, риски, которые могут возникнуть со стороны Бельгии, где сосредоточена большая часть активов. Выделяемый кредит предоставляется Украине под гарантию бюджета Европейского союза.
В то же время заморожены активы России общей стоимостью 210 миллиардов евро. Эти средства не будут использоваться до тех пор, пока Москва не выполнит обязательства по возмещению ущерба, причинённого войной.
Лидеры Европейского союза подчеркнули, что это решение демонстрирует единство Европы и твёрдую решимость помочь Украине. Президент Украины Владимир Зеленский призвал поддержать возможность использования замороженных активов России.