AQSH Suriyada ISHIDga qarshi yirik amaliyot o‘tkazdi
2025-yil 20-dekabr kuni AQSH Qurolli Kuchlari Suriya hududida ISHID terrorchilik guruhiga qarshi keng ko‘lamli harbiy amaliyot o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu operatsiya davomida guruhning jangovar bo‘linmalari, qurol-yarog‘ omborlari hamda muhim infratuzilmalari yo‘q qilindi. AQSH Mudofaa vaziri Pit Hegsetning ma’lum qilishicha, bu amaliyot ISHIDning mintaqadagi faoliyatiga jiddiy zarba berishga qaratilgan.
Pentagon tomonidan "Hawkeye Strike" deb nomlangan ushbu operatsiya davomida 70 dan ortiq nishon muvaffaqiyatli yo‘q qilingan. AQSHning zamonaviy qiruvchi samolyotlari va zarbali vertolyotlari amaliyotda faol qatnashgan.
Hujumlar Deyr-az-Zor, Raqqa va Homs viloyatlaridagi terrorchilarning strategik nuqtalariga qaratilgan. Mazkur harbiy harakatlar ISHID tomonidan 13-dekabr kuni Palmira shahrida AQSH va Suriya qo‘shma patruliga uyushtirilgan pistirmaga javob sifatida amalga oshirildi.
O‘sha voqea davomida ikki nafar amerikalik harbiy xizmatchi, bir tarjimon hamda ikki suriyalik halok bo‘lgandi. Pit Hegset bu harakatlarni "qasos zarbalari" deb atab, AQSH o‘z fuqarolariga tahdid solgan har qanday kuchga qarshi qat’iy chora ko‘rishini ta’kidladi.
Donald Tramp ma’muriyati ushbu amaliyotlarni vaqtinchalik Suriya hukumati bilan kelishgan holda o‘tkazmoqda. Shuningdek, AQSH xavfsizlik choralarini kuchaytirishda davom etmoqda.
2026-yil 1-yanvardan boshlab Suriya va Falastin kabi 20 davlat fuqarolariga AQSHga kirish taqiqlanishi e’lon qilindi. Tramp, shuningdek, Suriya vaqtinchalik prezidenti Ahmad ash-Shar’ani qabul qilganini va ushbu uchrashuv davomida terrorga qarshi kurash masalalari muhokama qilinganini ma’lum qildi.
AQSH harbiy rahbariyati ISHIDni butunlay yo‘q qilishga qaratilgan amaliyotlar davom etishini bildirgan. Bu chora-tadbirlar mintaqada xavfsizlikni ta’minlash va terrorchilik tahdidlarini kamaytirishga qaratilgan strategik rejalar doirasida amalga oshirilmoqda.

США провели крупную операцию против ИГИЛ в Сирии
20 декабря 2025 года Вооружённые силы США провели масштабную военную операцию против террористической группировки ИГИЛ на территории Сирии. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе этой операции были уничтожены боевые подразделения группировки, склады с оружием и важные инфраструктурные объекты. По словам министра обороны США Пита Хегсета, эта операция направлена на нанесение серьёзного удара по деятельности ИГИЛ в регионе.
Операция, названная Пентагоном "Hawkeye Strike", успешно уничтожила более 70 целей. В операции активно участвовали современные истребители и ударные вертолёты США.
Атаки были направлены на стратегические точки террористов в провинциях Дейр-эз-Зор, Ракка и Хомс. Эти военные действия были проведены в ответ на нападение, организованное ИГИЛ 13 декабря в городе Пальмира на совместный патруль США и Сирии.
В том инциденте погибли два американских военнослужащих, один переводчик и двое сирийцев. Пит Хегсет назвал эти действия "ударами возмездия" и подчеркнул, что США примут решительные меры против любых сил, угрожающих их гражданам.
Администрация Дональда Трампа проводит эти операции при временном согласии сирийского правительства. Кроме того, США продолжают усиливать меры безопасности.
С 1 января 2026 года объявлен запрет на въезд в США для граждан 20 стран, включая Сирию и Палестину. Трамп также сообщил, что принял временного президента Сирии Ахмада аш-Шарани, и во время этой встречи обсуждались вопросы борьбы с терроризмом.
Военное руководство США заявило о продолжении операций, направленных на полное уничтожение ИГИЛ. Эти меры реализуются в рамках стратегических планов по обеспечению безопасности в регионе и снижению террористических угроз.