Kamboja-Tailand chegarasidagi mojaro 500 ming odamni ko‘chirdi
Kamboja-Tailand chegarasidagi mojaro tufayli 500 mingga yaqin odam o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kamboja matbuot agentligining xabar berishicha, evakuatsiya qilinganlarning aksariyati ayollar va bolalardan iborat. Mojaro natijasida 14 viloyatda jami 498,2 ming kishi xavfsiz hududlarga ko‘chirilgan.
To‘qnashuvlar davomida 18 nafar tinch aholi halok bo‘lgan, 78 kishi jarohat olgan. Dekabr oyida sodir bo‘lgan mojaro tufayli 73 ta turar-joy binosi, bir nechta diniy inshootlar va shahar infratuzilmasiga zarar yetgan.
7-dekabr kuni boshlangan bu qarama-qarshilikda Kamboja va Tailand qo‘shinlari bir-birlarining chegara hududlarini nishonga olgan. Kamboja Mudofaa vazirligi Tailand harbiylarini chegara hududlarida tahdidli harakatlar sodir etganlikda ayblagan.
Tailand rasmiylari esa bunga javoban Kamboja pozitsiyalariga hujum amalga oshirganini bildirgan. 12-dekabr kuni ikki davlat yetakchilari otishmalarni to‘xtatish haqida kelishuvga erishgan bo‘lsa-da, keyingi kunda Tailand rasmiylari mojaro davom etishi mumkinligini ma’lum qilgan.

Конфликт на границе Камбоджи и Таиланда переместил 500 тысяч человек
Из-за конфликта на границе Камбоджи и Таиланда около 500 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным камбоджийского информационного агентства, большинство эвакуированных составляют женщины и дети. В результате конфликта в 14 провинциях всего было перемещено 498,2 тысячи человек в безопасные районы.
В ходе столкновений погибло 18 мирных жителей, 78 человек получили ранения. В результате конфликта, произошедшего в декабре, были повреждены 73 жилых здания, несколько религиозных сооружений и городская инфраструктура.
В этом противостоянии, начавшемся 7 декабря, войска Камбоджи и Таиланда обстреливали пограничные территории друг друга. Министерство обороны Камбоджи обвинило тайские войска в угрожающих действиях на пограничных территориях.
В ответ официальные лица Таиланда заявили, что они нанесли удар по позициям Камбоджи. 12 декабря лидеры двух стран достигли соглашения о прекращении огня, однако на следующий день тайские официальные лица сообщили, что конфликт может продолжиться.