Shvetsiyada o‘smir qizlar granata hujumi uyushtirdi
Shvetsiyada uch nafar o‘smir qizlar tomonidan ikki marta granata hujumi sodir etilgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Watchers” nashri xabar berdi. Hujumlarda 14, 16 va 17 yoshli qizlar ishtirok etgan bo‘lib, ular bu harakatlarni “Super Mario” taxallusi bilan tanilgan shaxsning ko‘rsatmalariga asosan amalga oshirgan.
Birinchi hodisa 2025 yil 5 sentyabr kuni Myolndal shaharchasida ro‘y bergan. Ko‘p qavatli uy kirishiga granata tashlangan, ammo portlash sodir bo‘lmagan.
Shunga qaramay, xavfsizlik nuqtai nazaridan bino aholisi evakuatsiya qilingan. Ikkinchi hodisa esa 6 oktyabr kuni Nyodinge shahrida bo‘lib, bu safar ikki granata tashlangan.
Ulardan biri portlagan, ikkinchisi esa binoga yaqin joydan topilgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, qizlar hujumni videoga olib, jonli efirda “Super Mario”ga uzatishgan.
Ushbu shaxs ularga SMS orqali ko‘rsatmalar berib, ruhlantirib turgan. Uchala qiz bu harakatlari uchun jami 45 ming shved kronasi olgani aniqlangan.
14 yoshli qiz ushbu hujumlarni to‘dalar o‘rtasidagi “qasos” sifatida amalga oshirganini tan olgan. Qizlar qilgan ishlaridan pushaymon ekanini bildirgan.
16 va 17 yoshli o‘smirlar jamoat xavfsizligiga tahdid solish ayblovi bilan sudga tortilgan. 14 yoshli qiz esa yoshi kichikligi sababli faqat tergov ostida qolmoqda.

В Швеции подростки устроили гранатную атаку
В Швеции стало известно о двух гранатных атаках, совершённых тремя подростками-девочками. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание “Watchers”. В атаках участвовали девочки 14, 16 и 17 лет, которые выполняли эти действия по указаниям лица, известного под псевдонимом «Супер Марио».
Первый инцидент произошёл 5 сентября 2025 года в посёлке Мёллндаль. Вход в многоэтажный дом был заброшен гранатой, но взрыва не произошло.
Тем не менее, из соображений безопасности жители здания были эвакуированы. Второй инцидент произошёл 6 октября в городе Нёдингe, где было заброшено две гранаты.
Одна из них взорвалась, а вторая была найдена рядом со зданием. По данным следствия, девочки снимали атаку на видео и транслировали её в прямом эфире «Супер Марио».
Это лицо давало им указания и подбадривало через SMS. Выяснилось, что все три девочки получили за свои действия в общей сложности 45 тысяч шведских крон.
14-летняя девочка призналась, что совершила эти атаки как «месть» между группировками. Девочки выразили сожаление о своих поступках.
16- и 17-летние подростки привлечены к суду по обвинению в угрозе общественной безопасности. 14-летняя девочка остаётся под следствием из-за несовершеннолетия.