Hindistonda sun’iy intellekt (AI) texnologiyalari shahar ayollari uchun kundalik uy ishlarini yengillashtirishda yordam bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bengaluru shahrida yashovchi Priyanshi Durbhaning so‘zlariga ko‘ra, AI yordamida ovqatlanish rejasini tuzish uning ishlarini ancha osonlashtirgan. Bu kabi tajribalar Hindistonda sun’iy intellektning kundalik hayotga tezkor kirib kelayotganini ko‘rsatadi.
Shahar ayollari AI texnologiyalaridan uy ishlarini rejalashtirish, maktab bildirishnomalarini tushuntirish, oziq-ovqat xaridlarini boshqarish va boshqa masalalarda foydalanmoqda. Ularga ko‘ra, AI nafaqat qulaylik, balki ishonchli yordamchi sifatida ham qabul qilinmoqda.
Sun’iy intellekt yordamida ayollar o‘zlarining ruhiy yuklarini kamaytirib, ijodkorlik va nazorat hissini oshirishga erishmoqda. Masalan, Mumbai shahrida yashovchi Arora Seth AI yordamida bolalar faoliyatini rejalashtirish va turli kontentlar yaratishda foydalanadi.
Shu bilan birga, AI texnologiyalarining ayrim cheklovlari ham bor. U barcha madaniy va an’anaviy xususiyatlarni to‘liq tushunolmaydi.
Bundan tashqari, shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligi masalasi ham dolzarb bo‘lib qolmoqda. Mutaxassislar sun’iy intellektdan ehtiyotkorlik bilan foydalanish, uning imkoniyatlari va xavflarini to‘g‘ri baholash muhimligini ta’kidlaydi.

Женщины Индии облегчают домашние дела с помощью ИИ
В Индии технологии искусственного интеллекта (ИИ) помогают городским женщинам облегчить повседневные домашние дела. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Приянши Дурбхани, проживающей в Бангалоре, использование ИИ для составления плана питания значительно упростило её задачи. Такие примеры показывают, что искусственный интеллект быстро входит в повседневную жизнь в Индии.
Городские женщины используют технологии ИИ для планирования домашних дел, объяснения школьных уведомлений, управления покупками продуктов и в других вопросах. По их мнению, ИИ воспринимается не только как удобство, но и как надёжный помощник.
С помощью искусственного интеллекта женщины уменьшают своё психологическое напряжение, повышая творческий потенциал и чувство контроля. Например, Арора Сетх из Мумбаи использует ИИ для планирования деятельности детей и создания различного контента.
Вместе с тем, у технологий ИИ есть некоторые ограничения. Он не всегда может полностью понять все культурные и традиционные особенности.
Кроме того, вопрос безопасности личных данных остаётся актуальным. Эксперты подчёркивают важность осторожного использования искусственного интеллекта, правильной оценки его возможностей и рисков.