Missisipi ustidagi 94 yillik ko‘prik buzib tashlandi
AQShning Missisipi daryosi ustida joylashgan va 94 yil davomida xizmat qilgan Blek Hok ko‘prigi ataylab portlatilib buzildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘prik 1931-yilda qurilgan bo‘lib, Ayova shtatidagi Lansing shahrini Viskonsin shtati bilan bog‘lab turgan. Ko‘prik o‘zining markaziy yoysimon arka qismi va ikkita baland metall tayanchli minorasi bilan ajralib turgan.
Biroq ko‘prikning torligi sababli unda tez-tez yo‘l-transport hodisalari yuz bergan. Bundan tashqari, daryo tubining relyefi va ko‘prik tayanchlarining joylashuvi tufayli ba’zan yuk kemalari ham ko‘prikka urilib ketgan.
Ushbu muammolar inshootning foydalanish muddatini cheklagan va uni yangilash zaruratini keltirib chiqargan. 2023-yilda eski ko‘prik o‘rniga yangi ko‘prik qurilishi boshlangan.
Qurilish ishlari 2027-yil bahorida yakunlanishi rejalashtirilgan. Qurilish jarayonida xavfsizlikni ta’minlash uchun Blek Hok ko‘prigi ikki marta transport harakati uchun yopilgan.
Yangi ko‘prik foydalanishga topshirilgunga qadar aholini daryodan o‘tkazish maqsadida vaqtinchalik suv orqali o‘tish xizmati tashkil etiladi. Bu chora-tadbirlar hudud aholisi uchun qulaylik yaratishga va transport xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

94-летний мост через Миссисипи снесён
Через реку Миссисипи в США был намеренно взорван и разрушен мост Блэк Хок, который прослужил 94 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот мост был построен в 1931 году и соединял город Лансинг в штате Айова с штатом Висконсин. Мост выделялся своей центральной арочной конструкцией и двумя высокими металлическими опорными башнями.
Однако из-за узости моста на нем часто происходили дорожно-транспортные происшествия. Кроме того, из-за рельефа дна реки и расположения опор моста иногда грузовые суда сталкивались с мостом.
Эти проблемы ограничивали срок эксплуатации сооружения и вызвали необходимость его обновления. В 2023 году началось строительство нового моста на месте старого.
Строительные работы планируется завершить весной 2027 года. Для обеспечения безопасности в процессе строительства мост Блэк Хок дважды закрывался для транспортного движения.
До ввода нового моста в эксплуатацию для перевозки жителей через реку будет организована временная паромная переправа. Эти меры направлены на создание удобств для местных жителей и обеспечение безопасности транспортного движения.