AQSh Venesuela yaqinida yana bir tankerni to‘xtatdi
AQSh harbiylari Venesuela qirg‘oqlariga yaqin hududda yana bir neft tankerini to‘xtatib qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea AQSh prezidenti Donald Tramp Venesuelaga kirib-chiqayotgan va sanksiyalar ostida bo‘lgan barcha neft tankerlarini bloklash bo‘yicha buyruq berganidan bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi. Venesuela hukumati bu harakatni "o‘g‘irlik" deb atab, AQShning bunday qadamlariga javob berilishini ma’lum qildi.
Karakas rasmiylari xalqaro maydonda barcha huquqiy vositalardan, jumladan, BMT Xavfsizlik kengashiga murojaat qilish imkoniyatidan foydalanmoqchi ekanini bildirdi. Bu ikki hafta ichida neft tankerining to‘xtatilishi bilan bog‘liq ikkinchi holatdir.
Diqqatga sazovor jihati shundaki, bu safar qo‘lga olingan kema AQSh sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmagan edi. Shu sababli ushbu hodisa yuzasidan savollar ko‘paymoqda.
So‘nggi oylarda AQSh Venesuela sohillarida harbiy ishtirokini sezilarli darajada oshirdi. Vashington bu harakatlarni narkotrafikka qarshi kurash bilan izohlayotgan bo‘lsa, Karakas AQShning maqsadlarini boshqacha baholamoqda.
Venesuela rahbariyati fikriga ko‘ra, AQSh mamlakatning tabiiy boyliklari, xususan, neft ustidan nazoratni kuchaytirishga va Venesuela siyosiy tizimini o‘zgartirishga urinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, sentyabr oyidan buyon AQSh Karib dengizida narkotik moddalar savdosida gumon qilingan 20 dan ortiq kemani nishonga olgan.
Ushbu operatsiyalar davomida kamida 87 kishi halok bo‘lgan. 10 dekabr kuni AQSh Eron bilan aloqalari sababli sanksiya ostiga tushgan “Skipper” nomli yirik neft tankerini ham qo‘lga olgan edi.
20 dekabr kuni o‘tkazilgan operatsiya esa AQSh qirg‘oq qo‘riqlash xizmatining harbiylar ko‘magida amalga oshirilgan. Maxsus guruh xalqaro suvlarda bo‘lgan kemaga chiqib, uni to‘xtatgan.
AQSh Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noem ijtimoiy tarmoqlarda chiqish qilib, ushbu operatsiyaning videosini e’lon qildi va Amerika sanksiyalarga bo‘ysunmagan hamda narkoterrorizmni moliyalashtirishda ishlatiladigan neft aylanmasiga qarshi kurashni davom ettirishini ta’kidladi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘lga olingan “Centuries” kemasi AQSh sanksiyalari ro‘yxatida bo‘lmagan.
CNN xabariga ko‘ra, Panama bayrog‘i ostida suzayotgan ushbu tanker Osiyo tomon yo‘l olgan. BBC Verify esa tanker avval Xitoyga tegishli bo‘lib, turli davrlarda Gretsiya va Liberiya bayroqlari ostida harakatlanganini bildirgan.
Venesuela neftiga nisbatan AQSh sanksiyalari saqlanib qolayotgan bo‘lsa-da, ayrim kompaniyalar uchun istisnolar mavjud. Masalan, Chevron kompaniyasi Venesuelada qator konlarda ishlashda davom etmoqda va davlatga tegishli Petroleos de Venezuela kompaniyasi bilan hamkorlik qilmoqda.
Mazkur voqealar AQSh va Venesuela o‘rtasidagi munosabatlarning tobora keskinlashayotganidan dalolat bermoqda. Bu vaziyatning kelajakda qanday rivojlanishi yaqin kunlarda oydinlashishi mumkin.

США снова остановили танкер у берегов Венесуэлы
Военные США вновь остановили и захватили нефтяной танкер вблизи берегов Венесуэлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие произошло через несколько дней после того, как президент США Дональд Трамп отдал приказ блокировать все нефтяные танкеры, входящие и выходящие из Венесуэлы и находящиеся под санкциями. Правительство Венесуэлы назвало эти действия «воровством» и заявило о готовности ответить на такие шаги США.
Официальные лица Каракаса сообщили, что намерены использовать все юридические средства на международной арене, включая обращение в Совет Безопасности ООН. Это второй случай задержания нефтяного танкера за последние две недели.
Примечательно, что в этот раз захваченный корабль не был включён в список санкций США. По этой причине возникает множество вопросов по поводу данного инцидента.
В последние месяцы США значительно увеличили своё военное присутствие у берегов Венесуэлы. Вашингтон объясняет эти действия борьбой с наркотрафиком, тогда как Каракас оценивает цели США иначе.
По мнению руководства Венесуэлы, США пытаются усилить контроль над природными ресурсами страны, в частности нефтью, а также изменить политическую систему Венесуэлы. По данным, с сентября США нацелились на более 20 судов, подозреваемых в торговле наркотиками в Карибском море.
В ходе этих операций погибло как минимум 87 человек. 10 декабря США также захватили крупный нефтяной танкер «Skipper», находящийся под санкциями из-за связей с Ираном.
Операция 20 декабря была проведена при поддержке военных Береговой охраны США. Специальная группа поднялась на судно в международных водах и остановила его.
Министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм выступила в социальных сетях, опубликовав видео операции и подчеркнув, что Америка продолжит борьбу с нефтяным оборотом, не подчиняющимся санкциям, и финансированием наркотерроризма. По данным СМИ, захваченный танкер «Centuries» не был включён в список санкций США.
По информации CNN, этот танкер под панамским флагом направлялся в Азию. BBC Verify сообщила, что ранее танкер принадлежал Китаю и в разное время ходил под флагами Греции и Либерии.
Хотя санкции США в отношении венесуэльской нефти сохраняются, для некоторых компаний существуют исключения. Например, компания Chevron продолжает работать на ряде месторождений в Венесуэле и сотрудничает с государственной компанией Petroleos de Venezuela.
Эти события свидетельствуют о нарастающем напряжении в отношениях между США и Венесуэлой. Как будет развиваться ситуация в дальнейшем, станет ясно в ближайшие дни.