Afg‘onistonda 17 million kishi ochlikdan aziyat chekmoqda
Tashkilotning xabar berishicha, mamlakatda millionlab insonlarga yordam ko‘rsatish imkoniyatlari cheklangan bo‘lib, vaziyat tobora og‘irlashmoqda. Afg‘onistonda Tolibon harakati hokimiyatni qayta qo‘lga olganidan so‘ng xalqaro moliyaviy va gumanitar yordam hajmi sezilarli darajada kamaydi.
Bundan tashqari, tabiiy ofatlar, jumladan, zilzilalar mavjud inqirozni yanada chuqurlashtirgan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, eng zaif qatlamga mansub 6 million afg‘onistonlikni oziq-ovqat bilan ta’minlash uchun kamida 460 million dollar mablag‘ zarur.
Hozirgi kunda esa mamlakatda 17 million kishi ochlikdan aziyat chekmoqda. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan qariyb 3 million nafarga oshganini qayd etishmoqda.
Ayniqsa, bolalar orasidagi ahvol og‘irligicha qolmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 3,7 million bola to‘yib ovqatlanmayapti, ulardan 1 millioni og‘ir ochlik holatida yashamoqda.
Mutaxassislar zarur yordam ko‘rsatilmasa, bu holat bolalarda uzoq muddatli sog‘liq muammolari va o‘lim xavfini kuchaytirishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Bu muammo xalqaro hamjamiyatning qo‘shma sa’y-harakatlarini talab qiladi.
Mamlakatdagi oziq-ovqat taqchilligini bartaraf etish uchun tezkor va samarali chora-tadbirlar zarur.

В Афганистане 17 миллионов человек страдают от голода
Программа Всемирной продовольственной программы Организации Объединённых Наций (ООН) сообщила, что нехватка продовольствия в Афганистане с каждым годом резко усугубляется. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным организации, возможности оказания помощи миллионам людей в стране ограничены, и ситуация становится всё тяжелее. После того как движение Талибан вновь пришло к власти в Афганистане, объёмы международной финансовой и гуманитарной помощи значительно сократились.
Кроме того, природные катастрофы, включая землетрясения, усугубили существующий кризис. По данным ООН, для обеспечения продовольствием 6 миллионов афганцев, относящихся к наиболее уязвимым слоям населения, необходимо не менее 460 миллионов долларов.
В настоящее время в стране 17 миллионов человек страдают от голода. Отмечается, что этот показатель увеличился почти на 3 миллиона по сравнению с прошлым годом.
Особенно тяжёлая ситуация среди детей. По официальным данным, 3,7 миллиона детей недоедают, из них 1 миллион живёт в состоянии тяжёлого голода.
Специалисты подчёркивают, что без необходимой помощи эта ситуация может привести к долгосрочным проблемам со здоровьем и повышенному риску смерти у детей. Эта проблема требует совместных усилий международного сообщества.