Bu holat AQSh tomonidan Venesuela qirg‘og‘i yaqinida bir neft tankerining to‘xtatilishi bilan bog‘liq ekani aytilmoqda. Ushbu voqea neft yetkazib berishdagi noaniqlikni kuchaytirib, bozorda narxlarning ko‘tarilishiga sabab bo‘ldi.
Xususan, Brent markali neft bir barreli 60,93 dollarni, AQShning West Texas Intermediate (WTI) nefti esa 56,98 dollarni tashkil qildi. Bozor mutaxassislari narxlarning oshishini bir nechta omillar bilan bog‘lamoqda.
AQShning Venesuela neft savdosiga nisbatan keskin choralar ko‘rayotgani va Rossiya-Ukraina o‘rtasidagi ziddiyatlar bozordagi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Bu omillar neft narxlarini qo‘llab-quvvatlayotgani ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, AQSh harbiylari Venesuela yaqinida yana bir neft tankerini kuzatayotgani haqida xabar berildi. Agar bu kuzatuv muvaffaqiyatli yakunlansa, so‘nggi ikki hafta ichida uchinchi shunday operatsiya bo‘ladi.
O‘tgan hafta esa Brent va WTI narxlari taxminan 1 foizga pasaygan edi. Bundan tashqari, Ukrainada Rossiya kemasiga dron hujumi, shuningdek, AQSh, Yevropa va Ukraina o‘rtasidagi muzokaralar ham neft bozoriga ta’sir qilmoqda.
Mutaxassislar ushbu voqealar global neft bozoridagi muvozanatni o‘zgartirishi va narxlarni yuqoriga ko‘tarishi mumkinligini tahmin qilishmoqda.

Конфликты вокруг Венесуэлы повысили цены на нефть
Сообщается, что это связано с задержанием одного нефтяного танкера у побережья Венесуэлы со стороны США. Это событие усилило неопределённость в поставках нефти и привело к росту цен на рынке.
В частности, нефть марки Brent достигла 60,93 доллара за баррель, а нефть West Texas Intermediate (WTI) США — 56,98 доллара. Рыночные эксперты связывают рост цен с несколькими факторами.
США принимают жёсткие меры в отношении торговли нефтью с Венесуэлой, а конфликт между Россией и Украиной усложняет ситуацию на рынке. Отмечается, что эти факторы поддерживают цены на нефть.
Также сообщается, что военные США следят за ещё одним нефтяным танкером у побережья Венесуэлы. Если это наблюдение завершится успешно, это будет третья такая операция за последние две недели.
На прошлой неделе цены на Brent и WTI снизились примерно на 1%. Кроме того, на нефтяной рынок влияют атака дрона на российское судно в Украине, а также переговоры между США, Европой и Украиной.
Эксперты предполагают, что эти события могут изменить баланс на мировом нефтяном рынке и поднять цены.