Bondi sohilidagi hujumda 15 kishi halok bo‘ldi
14-dekabr kuni Bondi sohilida Xunukka bayrami davomida qurolli hujum sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, hujumdan avval uy sharoitida tayyorlangan quvur va tennis to‘pidan yasalgan portlovchi moslamalar odamlar orasiga uloqtirilgan, biroq ular portlamagan. Ushbu hodisa oqibatida 15 kishi halok bo‘ldi, bir necha o‘nlab odam esa jarohatlandi.
Hujumni rejalashtirishda gumon qilinganlardan biri Sajid Akram politsiya tomonidan otib o‘ldirildi, uning o‘g‘li Naveed Akram esa 59 ta jinoyatda ayblanmoqda. Politsiya bergan ma’lumotga ko‘ra, ular hujumni bir necha oy davomida rejalashtirgan, hududni kuzatgan va qurollar bilan mashq qilgan.
Yangi Janubiy Uels parlamenti ushbu voqeadan so‘ng fuqarolarning qurol egallashini cheklash, terrorchilik faoliyatiga doir belgilarga qarshi choralar ko‘rish va namoyishlarni nazorat qilishga qaratilgan yangi qonunlarni muhokama qilmoqda. Yangi qonunga ko‘ra, bir kishi egallashi mumkin bo‘lgan qurol soni to‘rtga cheklanadi, ayrim guruhlar uchun esa bu ko‘rsatkich 10 tagacha yetishi mumkin.
Hozirgi vaqtda 13 nafar jabrlanuvchi kasalxonada davolanmoqda, ulardan to‘rttasining ahvoli og‘ir, ammo barqaror deb baholanmoqda.

В нападении на пляже Бонди погибло 15 человек
14 декабря на пляже Бонди во время празднования Хануки произошло вооружённое нападение. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным полиции, перед нападением в толпу были брошены самодельные взрывные устройства, изготовленные из труб и теннисных мячей, однако они не сработали. В результате этого инцидента погибло 15 человек, несколько десятков получили ранения.
Один из подозреваемых в планировании нападения, Саджид Акрам, был застрелен полицией, а его сын Навид Акрам обвиняется в 59 преступлениях. По информации полиции, они планировали нападение в течение нескольких месяцев, наблюдали за территорией и тренировались с оружием.
Парламент Нового Южного Уэльса после этого инцидента обсуждает новые законы, направленные на ограничение владения оружием гражданами, принятие мер против признаков террористической деятельности и контроль за демонстрациями. Согласно новому закону, количество оружия, которое может иметь один человек, ограничивается четырьмя единицами, а для некоторых групп этот показатель может достигать десяти.
В настоящее время 13 пострадавших проходят лечение в больнице, состояние четырёх из них оценивается как тяжёлое, но стабильное.