Ukrainaning Sumi viloyatidagi Grabovskoye qishlog‘ida yashovchi 50 nafar tinch aholi Rossiya harbiylari tomonidan majburan mamlakat hududidan olib chiqib ketildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina Tashqi ishlar vaziri Andrey Sibixa va Ombudsman Dmitriy Lubines rasmiy bayonot berdi. Voqealar 18-dekabr kuni boshlangan.
Rossiya qurolli kuchlari Belgorod viloyati bilan chegaradosh bo‘lgan Grabovskoye qishlog‘ida qolgan fuqarolarni nazoratga olib, ularni aloqa vositalaridan mahrum qilgan va noinsoniy sharoitlarda ushlab turgan. 20-dekabr kuni esa 50 nafar fuqaro Rossiya hududiga majburan deportatsiya qilingan.
Garovga olinganlar orasida ko‘pchilikni keksa ayollar va erkaklar tashkil qilgan. Ukraina ushbu holatni xalqaro huquq va Jeneva konvensiyasi me’yorlariga zid harbiy jinoyat sifatida baholamoqda.
Tashqi ishlar vaziri Andrey Sibixa xalqaro tashkilotlarni ushbu holatga e’tibor qaratishga va Ukrainadan noqonuniy olib ketilgan fuqarolarni qaytarishga chaqirdi. U, shuningdek, minglab boshqa ukrainlar, jumladan, bolalarni ham zudlik bilan o‘z uylariga qaytarish talabini qo‘llab-quvvatlashga undadi.
Ombudsman Dmitriy Lubines esa Rossiyadagi inson huquqlari bo‘yicha tashkilotlarga va Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasiga rasmiy so‘rov yuborib, deportatsiya qilingan fuqarolarning qayerda saqlanayotgani va ularning salomatligi haqida ma’lumot talab qilmoqda. Grabovskoye qishlog‘ida urushdan oldin 700 ga yaqin aholi yashagan.
Hozirda qishloq to‘g‘ridan to‘g‘ri harbiy harakatlar va xavf ostida qolmoqda. Ukraina rasmiylari ushbu hodisa yuzasidan jinoiy ish ochib, tergov harakatlarini boshlagan.
Rossiya Mudofaa vazirligi esa hozircha bu haqda izoh bermagan. Mutaxassislarning fikricha, bunday harakatlar xalqaro huquqni qo‘pol ravishda buzadi.

Россия принудительно депортировала 50 граждан из Грабовского
50 мирных жителей села Грабовское в Сумской области Украины были принудительно вывезены с территории страны российскими военными. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальные заявления сделали министр иностранных дел Украины Андрей Сибига и омбудсмен Дмитрий Лубинец. События начались 18 декабря.
Вооружённые силы России взяли под контроль граждан, оставшихся в селе Грабовское, расположенном на границе с Белгородской областью, лишили их средств связи и удерживали в нечеловеческих условиях. 20 декабря 50 человек были принудительно депортированы на территорию России.
Среди заложников большинство составляли пожилые женщины и мужчины. Украина рассматривает этот случай как военное преступление, нарушающее нормы международного права и Женевской конвенции.
Министр иностранных дел Андрей Сибига призвал международные организации обратить внимание на эту ситуацию и содействовать возвращению незаконно вывезенных граждан Украины. Он также призвал поддержать требование немедленно вернуть домой тысячи других украинцев, включая детей.
Омбудсмен Дмитрий Лубинец направил официальные запросы в организации по правам человека в России и Международный комитет Красного Креста с требованием предоставить информацию о месте содержания депортированных граждан и их состоянии здоровья. До войны в селе Грабовское проживало около 700 человек.
В настоящее время село находится под прямой угрозой военных действий и опасности. Украинские официальные лица возбудили уголовное дело по этому инциденту и начали расследование.
Министерство обороны России пока не комментировало ситуацию. По мнению экспертов, такие действия грубо нарушают международное право.