Novi Pazarda talabalar bosimlarga qarshi namoyish o‘tkazdi
Serbiyaning janubi-g‘arbidagi Novi Pazar shahrida minglab talabalar va faollar davlat universitetlarida yuz berayotgan bosimlarga qarshi norozilik namoyishi o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu aksiya mamlakat bo‘ylab talabalar tomonidan boshlangan norozilik harakatining bir qismi bo‘lib, bu Novi Pazarda o‘tkazilgan ilk yirik talaba namoyishi hisoblanadi. Noroziliklar o‘tgan yili Novi Sad shahrida temiryo‘l vokzalida tom qulab tushib, 16 kishi halok bo‘lgan fojeali voqeadan so‘ng boshlangan chiqishlar bilan bog‘liq.
Novi Pazar talabalari o‘sha vaqtda ushbu voqeaning bir yilligida o‘tkazilgan namoyishlarda qatnashish maqsadida bir necha kun piyoda yo‘l bosib, butun mamlakat e’tiborini tortgan edi. Talabalar universitet rahbariyatini norozilik namoyishlarida qatnashgan yoshlarning talabalik maqomini bekor qilish hamda o‘qituvchilarni ishdan bo‘shatishda ayblamoqda.
Ularning ma’lumotiga ko‘ra, 200 ga yaqin talaba o‘qish huquqidan mahrum qilingan, 30 dan ortiq o‘qituvchi esa ishdan bo‘shatilgan. Namoyishchilar rahbariyatning iste’fosini talab qilmoqda.
Namoyish davomida ishtirokchilar halok bo‘lganlar xotirasiga sukut saqlashdi. Talabalar bu masala faqat bir shahar yoki voqea bilan cheklanmasligini, balki butun mamlakatdagi oliy ta’lim tizimidagi muammolarni yoritishini ta’kidladi.

В Нови-Пазаре студенты провели демонстрацию против давления
В городе Нови-Пазар на юго-западе Сербии тысячи студентов и активистов провели протестную демонстрацию против давления в государственных университетах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта акция является частью начавшегося по всей стране студенческого движения протеста и считается первой крупной студенческой демонстрацией, проведённой в Нови-Пазаре. Протесты связаны с выступлениями, начавшимися после трагического инцидента в прошлом году в городе Нови-Сад, где на железнодорожном вокзале обрушилась крыша, в результате чего погибло 16 человек.
Студенты Нови-Пазара тогда прошли пешком несколько дней, чтобы принять участие в демонстрациях, посвящённых годовщине этого события, привлекая внимание всей страны. Студенты обвиняют руководство университета в лишении студенческого статуса молодых людей, участвовавших в протестах, а также в увольнении преподавателей.
По их данным, около 200 студентов были лишены права учёбы, а более 30 преподавателей уволены. Демонстранты требуют отставки руководства.
Во время демонстрации участники почтили память погибших минутой молчания. Студенты подчеркнули, что этот вопрос не ограничивается одним городом или событием, а освещает проблемы всей системы высшего образования в стране.