Moskvada general Sarvarov portlashda halok bo‘ldi
Moskvada yuqori martabali general o‘ldirildi Rossiya poytaxtida sodir bo‘lgan portlash oqibatida Qurolli Kuchlar Bosh shtabining muhim boshqarmasi rahbari, general-leytenant Fanil Sarvarov halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa Rossiya va xalqaro hamjamiyatning diqqat markaziga tushdi. Voqea yuzasidan Rossiya Tergov qo‘mitasi jinoiy ish ochib, surishtiruv ishlarini boshladi.
**Portlash tafsilotlari** 22 dekabr kuni ertalab Moskvaning Yasenova ko‘chasidagi turar joy avtoturargohida kuchli portlash sodir bo‘ldi. Aniqlanishicha, general Sarvarovga tegishli bo‘lgan Kia Sorento avtomobiliga qo‘lbola portlovchi qurilma o‘rnatilgan.
Portlash oqibatida 56 yoshli general og‘ir jarohatlar olib, shifoxonada vafot etdi. Tergovchilar suiqasd ortida Ukraina maxsus xizmatlari turgan bo‘lishi mumkinligini asosiy versiya sifatida ko‘rib chiqmoqda.
**General Sarvarov haqida** Fanil Sarvarov Rossiya harbiy tizimida katta tajribaga ega shaxs edi. U harbiy faoliyatini Qozon tank qo‘mondonlik bilim yurtidan boshlagan va Bosh shtab akademiyasida o‘qishni davom ettirgan.
U Chechenistondagi janglarda qatnashgan va 2015–2016 yillarda Suriyadagi harbiy operatsiyalarni muvofiqlashtirgan. 2016 yildan buyon Bosh shtabning operativ tayyorgarlik boshqarmasiga rahbarlik qilib kelayotgan edi.
2024 yil may oyida u general-leytenant unvoniga loyiq ko‘rilgan. **Ikkinchi generalning o‘limi** Mazkur voqea Moskvada bir hafta ichida ro‘y bergan ikkinchi yuqori martabali harbiyga qarshi suiqasd bo‘ldi.
17 dekabr kuni Radiatsiyaviy, kimyoviy va biologik mudofaa qo‘shinlari boshlig‘i, general-leytenant Igor Kirillov ham portlash natijasida halok bo‘lgan edi. Kirillovning o‘limida to‘rt nafar shaxs gumon qilinib, ular elektrosamokatga o‘rnatilgan portlovchi moslama orqali jinoyat sodir etganlikda ayblangan.
Hozircha Ukraina tomonidan Sarvarovning o‘limi bo‘yicha rasmiy bayonot berilganicha yo‘q. Moskvada yuqori lavozimli harbiylarga qarshi suiqasdlarning ko‘payishi Rossiya ichki xavfsizlik tizimida muammolar mavjudligidan darak berishi mumkinmi?

В Москве генерал Сарваров погиб при взрыве
В Москве убит высокопоставленный генерал В результате взрыва в столице России погиб начальник важного управления Генерального штаба Вооружённых сил, генерал-лейтенант Фанил Сарваров. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие привлекло внимание России и международного сообщества. По факту происшествия Следственный комитет России возбудил уголовное дело и начал расследование.
**Подробности взрыва** 22 декабря утром на жилой парковке на улице Ясенова в Москве произошёл мощный взрыв. Выяснилось, что на автомобиль Kia Sorento, принадлежащий генералу Сарварову, было установлено самодельное взрывное устройство.
В результате взрыва 56-летний генерал получил тяжёлые ранения и скончался в больнице. Следователи рассматривают основную версию, что за покушением могут стоять украинские спецслужбы.
**О генерале Сарварове** Фанил Сарваров был опытным специалистом в российской военной системе. Он начал свою военную службу в Казанском танковом училище и продолжил обучение в Академии Генерального штаба.
Он участвовал в боях в Чечне и координировал военные операции в Сирии в 2015–2016 годах. С 2016 года он возглавлял управление оперативной подготовки Генерального штаба.
В мае 2024 года ему было присвоено звание генерал-лейтенанта. **Вторая смерть генерала** Это событие стало вторым покушением на высокопоставленного военного в Москве за неделю.
17 декабря в результате взрыва погиб генерал-лейтенант Игорь Кириллов, начальник войск радиационной, химической и биологической защиты. По делу о его смерти подозреваются четыре лица, обвиняемые в совершении преступления с использованием взрывного устройства, установленного на электросамокате.
Пока что официальных заявлений Украины по поводу смерти Сарварова не поступало. Увеличение числа покушений на высокопоставленных военных в Москве может свидетельствовать о проблемах в системе внутренней безопасности России?