Donesk taqdiri: Ukraina muzokaralarda og‘riqli ssenariylarni tan oldi
AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vensning ta’kidlashicha, Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi muzokaralar davomida Kiyev vakillari norasmiy suhbatlarda qiyin, ammo real ssenariylarni tan olishga majbur bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vensning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina tomoni Donesk viloyati ustidan nazoratni yo‘qotish ehtimolini butkul inkor eta olmayapti. Jey Di Vensning qayd etishicha, rasmiy bayonotlarda Kiyev bu masalani xavfsizlik nuqtayi nazaridan jiddiy muammo deb ko‘rmoqda.
Ayniqsa, Rossiyaning butun Donesk viloyatini to‘liq nazorat ostiga olishi ehtimoli Ukraina uchun eng og‘riqli ssenariylardan biri sifatida baholanmoqda. Shunga qaramay, yopiq muloqotlarda Ukraina vakillari ushbu hududdan ayrilish ehtimolini tan olishayotgani aytilmoqda.
Ularning fikricha, bunday yo‘qotish darhol ro‘y bermasligi, balki 12 oy yoki undan ko‘proq vaqt davomida yuzaga kelishi mumkin. Vitse-prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Donbassning taqdiri muzokaralar jarayonidagi eng murakkab masalalardan biri bo‘lib qolmoqda.
Biroq tomonlar o‘rtasida ma’lum ilgarilash kuzatilmoqda. Muzokaralarda avvalgidan farqli ravishda barcha asosiy masalalar ochiq muhokama qilinayotgani va qaysi mavzular muhokama qilinmasligi haqida aniq tushuncha shakllangani aytildi.
Shu bilan birga, Vens tinchlikka erishish masalasida ortiqcha optimizm bildirmadi. Uning fikricha, tinchlikka erishish ehtimoli mavjud, ammo bu amalga oshmasligi ehtimoli ham katta.
Ma’lum qilinishicha, muzokaralar o‘tgan dam olish kunlari Mayami shahrida davom etgan. Rossiya delegatsiyasiga Kirill Dmitriyev boshchilik qilgan bo‘lsa, AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff muzokaralarni konstruktiv va samarali deb baholadi.
Ammo suhbatlarning batafsil mazmuni oshkor qilinmadi. Xulosa qilish mumkinki, Donesk masalasi hal qilinmas ekan, tomonlar o‘rtasida yirik kelishuvga erishish yo‘li hanuz qiyin va murakkab bo‘lib qolmoqda.

Судьба Донецка: Украина признала болезненные сценарии на переговорах
По словам вице-президента США Джей Ди Венса, во время переговоров между Украиной и Россией представители Киева в неформальных беседах вынуждены признавать трудные, но реальные сценарии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Венса, украинская сторона не может полностью отрицать возможность утраты контроля над Донецкой областью. Как отметил Джей Ди Вэнс, в официальных заявлениях Киев рассматривает этот вопрос как серьезную проблему с точки зрения безопасности.
Особенно рассматривается вероятность полного контроля Россией всей Донецкой области как один из самых болезненных сценариев для Украины. Тем не менее, сообщается, что в закрытых переговорах представители Украины признают возможность утраты этого региона.
По их мнению, такая потеря может произойти не сразу, а в течение 12 месяцев или более. По словам вице-президента, судьба Донбасса остается одной из самых сложных тем в ходе переговорного процесса.
Однако наблюдается определенный прогресс между сторонами. В отличие от прежних переговоров, сейчас все ключевые вопросы обсуждаются открыто, и сформировано четкое понимание того, какие темы не подлежат обсуждению.
Вместе с тем, Вэнс не проявил излишнего оптимизма в вопросе достижения мира. По его мнению, вероятность достижения мира существует, но также велика и вероятность того, что этого не произойдет.
Сообщается, что переговоры проходили в минувшие выходные в Майами. Российскую делегацию возглавлял Кирилл Дмитриев, а специальный представитель президента США Стив Уиткофф оценил переговоры как конструктивные и эффективные.
Однако подробности бесед не были раскрыты. Можно сделать вывод, что пока вопрос Донецка не решен, путь к крупному соглашению между сторонами остается сложным и трудным.