22-dekabr kuni jahon moliya bozorlarida muhim voqea ro‘y berdi: oltin narxi bir unsiya uchun ilk bor 4,4 ming dollardan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Reuters xabar berdi. Mutaxassislarning aytishicha, narxning bunday o‘sishi AQSHda foiz stavkalarining yaqin orada pasayishi kutilayotgani va investorlarning xavfsiz aktivlarga qiziqishining ortishi bilan bog‘liq.
Oltin bilan birga kumush narxi ham sezilarli darajada oshdi. Bir kun ichida kumush narxi 3,3 foizga ko‘tarilib, 69,44 dollarga yetdi.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon oltin narxi 67 foizga oshib, avval 3 ming, so‘ngra 4 ming dollarlik chegaralarni bosib o‘tdi. Oxirgi marta bunday o‘sish 1979-yilda kuzatilgan edi.
Kumush narxining o‘sishi yanada ta’sirli bo‘lib, yil davomida 138 foizga oshdi va oltinning o‘sish sur’atidan ham yuqori ko‘rsatkich qayd etdi. Tahlilchilar bu holatni bir qator omillar bilan izohlamoqda.
Xususan, investitsiya hajmining ortishi, bozorda taklifning cheklanganligi, geosiyosiy keskinliklar va xalqaro savdodagi noaniqliklar narxlarning oshishiga sabab bo‘lmoqda. Shuningdek, markaziy banklarning oltin zaxiralarini faol xarid qilishi ham talabni yanada kuchaytirgan.
Kelasi yilda foiz stavkalarining pasayishi kutilayotgani hamda AQSH dollarining zaiflashishi qimmatbaho metallarga bo‘lgan talabni oshirmoqda. Bu holat xorijiy investorlar uchun oltin va kumushni nisbatan arzonroq qilib, ularni xavfsiz aktiv sifatida tanlashga undamoqda.
Natijada, oltin va kumush bozoridagi o‘sish tendensiyasi yaqin kelajakda ham davom etishi mumkinligi aytilmoqda.

Цена золота впервые превысила 4,4 тысячи долларов
22 декабря на мировых финансовых рынках произошло важное событие: цена золота впервые превысила 4,4 тысячи долларов за унцию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Reuters. По словам экспертов, такой рост цен связан с ожиданиями снижения процентных ставок в США в ближайшее время и увеличением интереса инвесторов к безопасным активам.
Вместе с золотом значительно выросла и цена серебра. За один день цена серебра поднялась на 3,3% и достигла 69,44 доллара.
По данным Reuters, с начала года цена золота выросла на 67%, преодолев сначала отметку в 3 тысячи, а затем в 4 тысячи долларов. Последний раз такой рост наблюдался в 1979 году.
Рост цены серебра оказался ещё более впечатляющим — за год она увеличилась на 138%, превысив темпы роста золота. Аналитики объясняют это рядом факторов.
В частности, рост объёмов инвестиций, ограниченное предложение на рынке, геополитическая напряжённость и неопределённость в международной торговле способствуют росту цен. Кроме того, активные закупки золота центральными банками усилили спрос.
Ожидания снижения процентных ставок в следующем году и ослабление доллара США увеличивают спрос на драгоценные металлы. Это делает золото и серебро относительно более доступными для иностранных инвесторов, побуждая их выбирать эти активы в качестве безопасных вложений.
В результате предполагается, что тенденция роста на рынках золота и серебра может продолжиться в ближайшем будущем.