Janubiy Afrikadan kelgan bir guruh erkaklar Rossiyada maxsus tayyorgarlikdan o‘tish uchun yollangan, ammo keyinchalik Ukrainadagi janglarda qatnashishga majbur bo‘lganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning aytishicha, ular og‘ir sovuq sharoitda okop qazib, oziq-ovqat va tibbiy yordam yetishmaydigan holatda yashashga majbur bo‘lgan. Dubandlela ismli bir ota o‘g‘lini Rossiyada VIP qo‘riqlash bo‘yicha o‘qitishga yuborganida faxrlangan edi.
Biroq, besh oydan so‘ng, o‘g‘li va yana 16 nafar janubiy afrikalik erkak noma’lum yollanma guruh tomonidan Rossiya kuchlariga yuborilganini eshitib, xavotirga tushgan. Otaning so‘zlariga ko‘ra, uning o‘g‘li Donbas hududida sovuq sharoitda ishlamoqda, ba’zan esa oziq-ovqat va suv yetishmay, telefonda yig‘lagan holatlar ham bo‘lgan.
Janubiy Afrika hukumati ushbu masalani hal qilish uchun Rossiya va Ukraina bilan muzokaralar olib bormoqda. Bu voqea Afrikadan kelgan boshqa mamlakatlar fuqarolarining ham Ukrainadagi urushga aldanib yuborilish xavfini ochib bermoqda.
Kenya hukumati ham o‘z fuqarolarining Rossiya tomonida jang qilishga jalb qilinganini tasdiqladi. Mazkur holat xalqaro miqyosda xavotir uyg‘otib, bunday vaziyatlarning oldini olish choralarini ko‘rish zaruriyatini ko‘rsatmoqda.

Южноафриканцы говорят, что их обманули войной
Группа мужчин из Южной Африки была нанята для прохождения специальной подготовки в России, но позже была вынуждена участвовать в боях на Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их словам, они были вынуждены жить в окопах в тяжелых холодных условиях, испытывая нехватку продовольствия и медицинской помощи. Отец по имени Дубандлела гордился тем, что отправил своего сына на обучение VIP-охране в России.
Однако спустя пять месяцев он узнал, что его сын и еще 16 южноафриканских мужчин были отправлены неизвестной наемной группой к российским силам, и был встревожен. По словам отца, его сын работает в Донбассе в холодных условиях, иногда испытывая нехватку еды и воды, и даже плакал по телефону.
Правительство Южной Африки ведет переговоры с Россией и Украиной для решения этого вопроса. Этот случай также выявляет риск того, что граждане других африканских стран могут быть обмануты и втянуты в войну на Украине.
Правительство Кении также подтвердило, что их граждан привлекли к участию в боях на стороне России. Эта ситуация вызывает международную обеспокоенность и демонстрирует необходимость принятия мер по предотвращению подобных случаев.