Bu chaqiriq Pentagonning Xitoy harbiy qudrati haqida e’lon qilgan hisobotidan so‘ng yangradi. Hisobotda Xitoy Mo‘g‘uliston chegarasiga yaqin hududlarda yuzdan ortiq interkontinental raketalarni joylashtirgani va qurol nazorati bo‘yicha muzokaralarda ishtirok etish istagini bildirmagani qayd etilgan.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi vakili Lin Jianning so‘zlariga ko‘ra, AQSh dunyodagi eng katta yadroviy arsenalga ega davlat sifatida o‘z zaxiralarini kamaytirishi va boshqa yadroviy davlatlarni ham bunga undashi kerak. Lin AQShning Xitoy yadroviy dasturi haqidagi bayonotlarini o‘z qurollarini modernizatsiya qilish uchun bahona sifatida ishlatayotganini ta’kidladi.
Pentagon hisobotida Xitoyning yadroviy qurollarini tez sur’atlarda kengaytirayotgani va modernizatsiya qilayotgani qayd etilgan. 2024 yilda Xitoyda taxminan 600 yadroviy boshliq mavjud bo‘lsa, 2030 yilga kelib bu raqam 1,000 dan oshishi mumkinligi aytilgan.
AQShda esa hozirda taxminan 5,177 yadroviy boshliq mavjud. Xitoyning bu boradagi bayonotlari AQSh Prezidenti Donald Trampning Xitoy va Rossiya bilan yadroviy qurollarni kamaytirishga qaratilgan muzokaralar o‘tkazish ehtimoli haqidagi fikrlaridan keyin e’lon qilindi.

Китай призвал США сократить ядерное оружие
Этот призыв прозвучал после публикации Пентагоном доклада о военной мощи Китая. В докладе отмечается, что Китай разместил более ста межконтинентальных ракет в районах, близких к границе с Монголией, и не выразил желания участвовать в переговорах по контролю над вооружениями.
По словам представителя Министерства иностранных дел Китая Линь Цзяня, США, как государство с крупнейшим в мире ядерным арсеналом, должны сократить свои запасы и призвать к этому другие ядерные державы. Линь подчеркнул, что заявления США о ядерной программе Китая используются как предлог для модернизации собственного оружия.
В докладе Пентагона отмечается, что Китай быстро расширяет и модернизирует свой ядерный арсенал. В 2024 году в Китае насчитывается около 600 ядерных боеголовок, а к 2030 году их число может превысить 1000.
В США в настоящее время насчитывается примерно 5 177 ядерных боеголовок. Заявления Китая последовали после высказываний президента США Дональда Трампа о возможных переговорах с Китаем и Россией по сокращению ядерного оружия.
Пекин подчеркивает необходимость конкретных и практических мер для обеспечения глобальной стабильности.