Isroil G‘azodan chiqmaydi: Xavfsizlik choralari kuchaytiriladi
Isroil Mudofaa vaziri Isroil Katzning ma’lum qilishicha, xavfsizlik sabablariga ko‘ra Isroil harbiylari G‘azo sektoridan to‘liq chiqib ketmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ushbu hududda fuqarolar va harbiylardan iborat maxsus birliklar tashkil etish rejalashtirilmoqda. Katz 2023 yil 7 oktabr kuni HAMAS tomonidan amalga oshirilgan hujumni eslab, ushbu voqeadan keyin G‘azoni to‘liq tark etish masalasi kun tartibida emasligini bildirdi.
Uning fikricha, Isroil harbiylari hududda xavfsizlikni ta’minlash va kelgusida shunga o‘xshash hujumlarning oldini olish maqsadida qoladi. Mudofaa vaziri, shuningdek, Nahal deb ataluvchi maxsus birliklar tashkil etilishi haqida ham ma’lumot berdi.
Ularning vazifasi fuqarolarni harbiy xizmatga tayyorlash va ko‘ngillilik asosida faoliyat yuritishni tashkil etishdan iborat bo‘ladi. Ushbu birliklar avval bo‘shatilgan hududlarda joylashtirilishi mumkin.
Shuningdek, Katz G‘arbiy Sohilda o‘tkazilgan tadbirda ham ishtirok etdi va u yerda 1,200 ta uy-joy qurilishi loyihasining boshlanganini e’lon qildi. U hukumat hududiy siyosat va suverenitet masalalariga katta e’tibor qaratayotganini ta’kidlab, bu borada kelgusida aniq qadamlar tashlanishini ma’lum qildi.

Израиль не покинет Газу: меры безопасности усиливаются
Министр обороны Израиля Израиль Кац сообщил, что по соображениям безопасности израильские военные не покинут сектор Газа полностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра, планируется создание специальных подразделений, состоящих из гражданских и военных, в этом районе. Кац вспомнил нападение ХАМАС, совершённое 7 октября 2023 года, и отметил, что после этого события вопрос полного выхода из Газы не стоит на повестке дня.
По его мнению, израильские военные останутся в регионе для обеспечения безопасности и предотвращения подобных атак в будущем. Министр обороны также сообщил о создании специальных подразделений под названием Нахаль.
Их задачей будет подготовка граждан к военной службе и организация деятельности на добровольной основе. Эти подразделения могут быть размещены в ранее освобождённых районах.
Кроме того, Кац принял участие в мероприятии на Западном берегу и объявил о начале строительства 1 200 жилых домов. Он подчеркнул, что правительство уделяет большое внимание вопросам территориальной политики и суверенитета, и в будущем будут предприняты конкретные шаги в этом направлении.