Amsterdamda sun’iy intellekt yordamida firibgar qo‘lga olindi
Amsterdam shahrida sun’iy intellekt yordamida firibgarlik sxemasini amalga oshirgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Niderlandiya politsiyasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 34 yoshli erkak dipfeyk texnologiyasidan foydalanib, bank tizimlarini aldashga muvaffaq bo‘lgan. Tergov davomida aniqlanishicha, gumonlanuvchi ijaraga uy qidirayotgan fuqarolarning ishonchiga kirib, ulardan pasport nusxalarini qo‘lga kiritgan.
Ushbu hujjatlardan foydalanib, sun’iy intellekt yordamida jabrlanuvchilarning yuz qiyofasini o‘ziga moslagan. Shundan so‘ng, banklarning selfi va biometrik tekshiruv tizimlaridan bemalol o‘tgani ma’lum bo‘ldi.
Bu usul orqali gumonlanuvchi jami 46 ta bank hisob raqamini ochishga muvaffaq bo‘lgan. Ayni paytda u hibsga olingan bo‘lib, unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Mazkur ish bo‘yicha keng qamrovli tergov ishlari olib borilmoqda. Mutaxassislar ushbu holatni raqamli xavfsizlik sohasida jiddiy ogohlantirish sifatida baholamoqda.
Zamonaviy texnologiyalar tez rivojlanayotgani sababli firibgarlik usullari ham tobora murakkablashib bormoqda. Shu bois, har bir fuqaro o‘z shaxsiy ma’lumotlarini iloji boricha himoya qilishga e’tibor qaratishi lozim.

В Амстердаме с помощью искусственного интеллекта задержан мошенник
В Амстердаме задержан человек, осуществлявший мошенническую схему с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным полиции Нидерландов, 34-летний мужчина с использованием технологии дипфейк сумел обмануть банковские системы. В ходе расследования выяснилось, что подозреваемый, войдя в доверие к гражданам, ищущим жильё в аренду, получил копии их паспортов.
Используя эти документы, с помощью искусственного интеллекта он подстроил лицо жертв под себя. После этого стало известно, что он без проблем прошёл системы селфи и биометрической проверки банков.
С помощью этого метода подозреваемому удалось открыть в общей сложности 46 банковских счетов. В настоящее время он задержан, против него возбуждено уголовное дело.
По данному делу проводится масштабное расследование. Специалисты оценивают этот случай как серьёзное предупреждение в области цифровой безопасности.
Поскольку современные технологии быстро развиваются, методы мошенничества становятся всё более сложными. Поэтому каждому гражданину следует уделять внимание защите своих личных данных по возможности.