Yaponiya fuqarolik olish shartlarini kuchaytirmoqda
Yaponiya hukumati chet elliklar uchun fuqarolik olish shartlarini kuchaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tartibga ko‘ra, fuqarolik olish uchun mamlakatda yashash muddati avvalgi besh yil o‘rniga o‘n yil etib belgilanishi kutilmoqda. Shuningdek, yapon tilini bilish majburiyati ham joriy qilinadi.
Ushbu o‘zgarishlar 2026-yildan kuchga kirishi rejalashtirilgan. Fuqarolik berish jarayonida nomzodning namunali xulq-atvori, 18 yoshdan katta bo‘lishi va barqaror daromad manbaiga ega bo‘lishi talab qilinadi.
Davlat organlariga esa yakuniy qarorni qabul qilishda katta vakolatlar berilishi ko‘zda tutilgan. Ayrim toifalar, masalan, sportchilar va doimiy rezidentlar uchun esa soddalashtirilgan tartiblar joriy qilinishi mumkin.
Nippon Ishin va Sanseito partiyalari yangi qoidalarni yanada qattiqlashtirish, xorijlik rezidentlar sonini cheklash va fuqarolikni bekor qilish mexanizmini joriy etishni taklif etmoqda. 2024-yilda Yaponiya hukumati fuqarolik olish bo‘yicha 12 248 ta arizani ko‘rib chiqdi.
Ularning 8 863 tasi qanoatlantirilgan. So‘nggi o‘n yil ichida mamlakatdagi xorijliklar soni 2,23 milliondan 3,95 millionga yetdi.
Ayrim tanqidchilar bu choralarni ishchi kuchi yetishmovchiligi sharoitida migratsiyaga yangi to‘siq sifatida baholamoqda.

Япония ужесточает условия получения гражданства
Правительство Японии планирует ужесточить условия получения гражданства для иностранцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым правилам, срок проживания в стране для получения гражданства ожидается увеличить с пяти до десяти лет. Также будет введено обязательное знание японского языка.
Эти изменения планируется ввести в действие с 2026 года. В процессе предоставления гражданства от кандидата потребуется образцовое поведение, возраст старше 18 лет и стабильный источник дохода.
Государственным органам будет предоставлено широкое полномочие при принятии окончательного решения. Для некоторых категорий, например, спортсменов и постоянных резидентов, могут быть введены упрощённые процедуры.
Партии Nippon Ishin и Sanseito предлагают ещё более ужесточить новые правила, ограничить число иностранных резидентов и ввести механизм аннулирования гражданства. В 2024 году правительство Японии рассмотрело 12 248 заявлений на получение гражданства.
Из них 8 863 были удовлетворены. За последние десять лет число иностранцев в стране выросло с 2,23 миллиона до 3,95 миллиона.