Qirg‘iziston elektron sigaretalarni vaqtincha taqiqladi
Qirg‘iziston hukumati aholi salomatligini himoya qilish maqsadida yangi qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga ko‘ra, elektron sigaretalar va ular uchun mo‘ljallangan kartrijlarni mamlakat hududiga olib kirish olti oy muddatga taqiqlanadi. Mazkur cheklov qaror rasman e’lon qilinganidan 15 kun o‘tib kuchga kiradi.
Hukumatning asosiy maqsadi – nikotinga qaramlikni kamaytirish va yoshlar orasida elektron sigaretalarning keng tarqalishining oldini olishdir. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi yillarda yoshlar o‘rtasida elektron sigaretalardan foydalanish darajasi sezilarli darajada oshgan va bu salomatlikka jiddiy xavf tug‘dirayotganligi ta’kidlanmoqda.
Shu sababdan, bunday mahsulotlarning mamlakatga kirib kelishini nazorat qilish orqali jamoat salomatligini himoya qilish rejalashtirilgan. Qozog‘iston ham ushbu yo‘nalishda qat’iy choralar ko‘rmoqda.
2024 yil iyun oyidan boshlab, bu mamlakatda elektron sigaretalarni sotish va reklama qilish to‘liq taqiqlangan bo‘ladi. O‘zbekistonda esa 2023 yil noyabr oyidan boshlab elektron sigaretalarga nisbatan muayyan cheklovlar joriy etilgan.

Кыргызстан временно запретил электронные сигареты
Правительство Кыргызстана приняло новое решение с целью защиты здоровья населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому решению, ввоз электронных сигарет и картриджей для них на территорию страны будет запрещён на шесть месяцев. Данное ограничение вступит в силу через 15 дней после официального опубликования постановления.
Основная цель правительства – снизить зависимость от никотина и предотвратить широкое распространение электронных сигарет среди молодёжи. По официальным данным, в последние годы уровень использования электронных сигарет среди молодёжи значительно вырос, что представляет серьёзную угрозу для здоровья.
По этой причине планируется защитить общественное здоровье, контролируя поступление таких товаров в страну. Казахстан также принимает жёсткие меры в этом направлении.
С июня 2024 года в этой стране будет полностью запрещена продажа и реклама электронных сигарет. В Узбекистане с ноября 2023 года введены определённые ограничения на электронные сигареты.
Страны Центральной Азии усиливают борьбу с никотином, уделяя особое внимание защите здоровья молодого поколения. Ожидается, что эти меры не только улучшат здоровье, но и создадут здоровую среду для будущих поколений.