Zelenskiy va Tramp hududiy masalalarni muhokama qiladi
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy AQSh sobiq Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashib, hududiy masalalar bo‘yicha muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu masalalar kelgusidagi tinchlik kelishuvi doirasida muhim ahamiyatga ega. Ushbu bayonot so‘nggi AQSh-Ukraina muzokaralari natijasida e’lon qilindi.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, hozirda Ukraina va AQSh delegatsiyalari urushni tugatish va siyosiy kelishuvga erishish uchun tayyorlangan 20 bandlik rejani yakunlash arafasida turibdi. Ushbu reja hududiy masalalarni rahbarlar darajasida muhokama qilishni talab qiladi.
Rejaga ko‘ra, Ukraina armiyasi mavjud 800 minglik tarkibida qoladi va uning xavfsizligi AQSh hamda Yevropa davlatlari bilan imzolangan qo‘shimcha hujjatlar orqali kafolatlanadi. Shuningdek, urushdan keyingi tiklanish va investitsiya masalalari ustida ham ishlar olib borilmoqda.
Shunga qaramay, hududiy masalalarda tomonlar hali bir to‘xtamga kelmagan. Zelenskiy Ukraina hududlari hozirgi chegaralarda qolishi kerakligini ta’kidlamoqda.
Biroq, Rossiya sharqiy Donetsk hududidan Ukraina qo‘shinlari chiqishini talab qilmoqda. Zaporijiya yadro elektr stansiyasining kelajagi masalasi ham haligacha ochiq qolmoqda.

Зеленский и Трамп обсуждают территориальные вопросы
Президент Украины Владимир Зеленский планирует встретиться с бывшим президентом США Дональдом Трампом для проведения переговоров по территориальным вопросам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти вопросы имеют важное значение в рамках будущего мирного соглашения. Это заявление было сделано по итогам последних переговоров между США и Украиной.
По словам Зеленского, в настоящее время делегации Украины и США находятся на завершающей стадии подготовки 20-пунктного плана по прекращению войны и достижению политического соглашения. Этот план требует обсуждения территориальных вопросов на уровне руководителей.
Согласно плану, армия Украины останется в составе 800 тысяч человек, а её безопасность будет гарантирована дополнительными документами, подписанными с США и европейскими странами. Также ведётся работа по вопросам послевоенного восстановления и инвестиций.
Тем не менее, стороны пока не достигли соглашения по территориальным вопросам. Зеленский подчёркивает, что территории Украины должны оставаться в нынешних границах.
Однако Россия требует вывода украинских войск из восточного Донецка. Вопрос о будущем Запорожской атомной электростанции также остаётся открытым.