Venesuela atrofida harbiy va siyosiy keskinlik kuchaymoqda
Venesuela atrofidagi siyosiy va harbiy keskinlik o‘zining yuqori cho‘qqisiga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan e’lon qilingan "to‘liq blokada" va Karib dengiziga harbiy kemalar yuborilishi bilan Rossiya o‘z diplomatlari va ularning oilalarini Venesueladan evakuatsiya qilayotgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Associated Press (AP) agentligi Yevropa razvedka manbalariga tayanib ma’lumot berdi.
Unga ko‘ra, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi Venesueladagi vaziyatni "umidsiz" deb baholamoqda. Biroq, Moskva bu xabarlarni rad etdi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vaziyat nazorat ostida ekanini ta’kidladi va Karakasdagi rossiyalik bolalar uchun tashkil etilgan Yangi yil bayrami suratlarini namoyish qildi. Donald Tramp Venesuela hukumatiga qarshi qattiq choralar ko‘rmoqda.
Vashington Maduro rejimini narkoterrorchilik va noqonuniy neft savdosida ayblab, bir necha iqtisodiy va harbiy qadamlarni tashladi. Jumladan, Venesuelaga kiruvchi va chiquvchi neft tankerlariga to‘liq blokada joriy qilindi, Karib dengiziga harbiy kuchlar safarbar qilindi va xalqaro suvlarda ikkita yirik neft tankeri to‘xtatildi.
Shuningdek, AQSH hukumati Nikolas Maduroni qo‘lga olish uchun 50 million dollar mukofot va’da qilgan. Rossiya esa Venesuelani qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda.
Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov AQSHning iqtisodiy bosimiga qarshi Karakasga yordam berishga tayyorligini bildirdi. Ammo harbiy keskinlik ortib borayotgani Moskvaning Venesueladagi diplomatik missiyasi xavfsizligini xavf ostiga qo‘ymoqda.
Hozirda Oq uy Venesuelada quruqlikdagi harbiy operatsiya o‘tkazish variantlarini ham ko‘rib chiqayotgani aytilmoqda. Bu esa mintaqada yangi yirik mojaroning boshlanishiga olib kelishi mumkin.

Военная и политическая напряженность вокруг Венесуэлы усиливается
Политическая и военная напряженность вокруг Венесуэлы достигла своего пика. Об этом сообщает Zamin.uz.
Появились сообщения о том, что Россия эвакуирует своих дипломатов и их семьи из Венесуэлы на фоне объявленной президентом США Дональдом Трампом «полной блокады» и отправки военных кораблей в Карибское море. Об этом агентство Associated Press (AP) сообщило со ссылкой на источники в европейской разведке.
По их данным, Министерство иностранных дел России оценивает ситуацию в Венесуэле как «безнадежную». Однако Москва опровергла эти сообщения.
Министерство иностранных дел России подчеркнуло, что ситуация находится под контролем, и показало фотографии новогоднего праздника, организованного для российских детей в Каракасе. Дональд Трамп принимает жесткие меры против правительства Венесуэлы.
Вашингтон обвиняет режим Мадуро в наркотерроризме и незаконной торговле нефтью, предприняв ряд экономических и военных шагов. В частности, введена полная блокада нефтяных танкеров, входящих и выходящих из Венесуэлы, в Карибское море направлены военные силы, а в международных водах были задержаны два крупных нефтяных танкера.
Кроме того, правительство США объявило вознаграждение в 50 миллионов долларов за поимку Николаса Мадуро. Россия же продолжает поддерживать Венесуэлу.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил о готовности помочь Каракасу в противостоянии экономическому давлению США. Однако рост военной напряженности ставит под угрозу безопасность дипломатической миссии Москвы в Венесуэле.
В настоящее время Белый дом рассматривает варианты проведения сухопутной военной операции в Венесуэле. Это может привести к началу нового крупного конфликта в регионе.