Rossiyada mobil internet cheklovlari kengaymoqda
Qrim va Ulyanovsk viloyatida mobil internet xizmatlari vaqtincha cheklab qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi harbiy mojarolar davom etayotgan bir paytda qabul qilindi. Qrimning Moskva tomonidan tayinlangan rahbari Sergey Aksenov aholini bu vaziyatga moslashishga va yangi ish tartibiga o‘tishga chaqirdi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning so‘zlariga ko‘ra, ushbu cheklovlar milliy xavfsizlikni ta’minlash maqsadida joriy etilgan. Uning fikricha, xorijiy internet platformalari Ukraina dronlariga Rossiya hududidagi nishonlarni aniqlashga yordam berayotgani xavfsizlik uchun tahdid tug‘dirishi mumkin.
Mazkur cheklovlar faqat chegara hududlari bilan cheklanmay, mamlakat ichkarisida ham joriy etilmoqda. Masalan, Sankt-Peterburgda bir hafta davomida mobil internet ishlamagan.
Ulyanovsk viloyati esa 2025-yil noyabridan boshlab urush tugagunga qadar mobil internetdan uzilgan birinchi hududga aylangan. Cheklovlar amal qilayotgan hududlarda faqat Rossiya Raqamli taraqqiyot vazirligi tomonidan tasdiqlangan saytlar ro‘yxati ishlaydi.
Ushbu ro‘yxatga davlat xizmatlari, milliy servislar va davlat ommaviy axborot vositalari kiritilgan. Biroq, amaliyotda ushbu saytlarning ishlashi ham barqaror emas.
Bu esa aholining kundalik faoliyatiga, masalan, tovarlar uchun to‘lovlar, masofaviy ta’lim yoki taksi chaqirish kabi xizmatlardan foydalanishga jiddiy qiyinchiliklar tug‘dirmoqda. Shuningdek, WhatsApp messenjeri faoliyati ham sezilarli darajada cheklangan.
Roskomnadzor messenjer ishini 70–80 foizga sekinlashtirganini ma’lum qilgan. Rasmiylar bunga ilovadan terrorchilik maqsadlarida foydalanilayotgani sabab bo‘lganini ta’kidlashmoqda.
Ekspertlar esa bu holatni aholining milliy messenjerlarga o‘tishini ta’minlashga qaratilgan urinish sifatida baholamoqda. Internet cheklovlari xavfsizlikni ta’minlash uchun zarur chorami yoki bu axborot ustidan nazoratni kuchaytirish maqsadidami?

В России расширяются ограничения на мобильный интернет
В Крыму и Ульяновской области временно ограничены услуги мобильного интернета. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято на фоне продолжающегося военного конфликта между Россией и Украиной. Назначенный Москвой глава Крыма Сергей Аксёнов призвал население адаптироваться к этой ситуации и перейти на новый режим работы.
По словам президента России Владимира Путина, эти ограничения введены с целью обеспечения национальной безопасности. По его мнению, иностранные интернет-платформы помогают украинским дронам выявлять цели на территории России, что может представлять угрозу безопасности.
Эти ограничения распространяются не только на приграничные территории, но и внутри страны. Например, в Санкт-Петербурге мобильный интернет не работал в течение недели.
Ульяновская область стала первой территорией, где с ноября 2025 года и до окончания войны был отключён мобильный интернет. В зонах действия ограничений работают только сайты, утверждённые Министерством цифрового развития России.
В этот список включены государственные услуги, национальные сервисы и государственные средства массовой информации. Однако на практике работа этих сайтов также нестабильна.
Это вызывает серьёзные трудности в повседневной жизни населения, например, при оплате товаров, дистанционном обучении или вызове такси. Кроме того, работа мессенджера WhatsApp значительно ограничена.
Роскомнадзор сообщил, что замедлил работу мессенджера на 70–80 процентов. Официальные лица подчёркивают, что причиной стали случаи использования приложения в террористических целях.
Эксперты оценивают эту ситуацию как попытку стимулировать переход населения на национальные мессенджеры. Являются ли интернет-ограничения необходимой мерой для обеспечения безопасности или это попытка усилить контроль над информацией?