Xitoyning Shanxay shahrida oziq-ovqat yetkazib beruvchi sifatida ishlagan 25 yoshli Chjan Syuyesyan o‘zining hayotiy tajribasi bilan ko‘plab odamlarga ilhom bag‘ishladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U besh yil davomida qattiq mehnat qilib, 50 ming yuan (taxminan 7 ming dollar) qarzidan qutuldi va yana 1,12 million yuan (160 ming dollar) mablag‘ jamg‘ardi. Bu haqda South China Morning Post nashri xabar berdi.
Chjan 2020-yilda tug‘ilib o‘sgan Chjanchjou shahridagi kichik oshxonasi bankrot bo‘lib, qarzga botganidan keyin Shanxayga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘ldi. U yangi shaharda hayotini noldan boshladi va qat’iy ish rejimiga amal qila boshladi.
Chjan har kuni soat 10:40 da ishga chiqib, tungi 01:00 gacha buyurtmalarni yetkazib bergan. U yil davomida ta’tilsiz ishlagan va faqat Xitoy Yangi yili bayramida bir necha kun dam olgan.
Chjanning hisob-kitoblariga ko‘ra, u besh yil davomida 324 ming kilometr masofani bosib o‘tgan. Bu Yer sharini sakkiz martadan ortiq aylanib chiqishga teng masofa.
U o‘z mablag‘ini tejashga katta e’tibor bergan va ortiqcha xarajatlardan tiyilgan. “Men faqat zarur ehtiyojlarim uchun pul sarflayman.
Kuniga o‘rtacha 13 soat ishlayman, qolgan vaqtim ovqat va uyquga ketadi”, deydi Chjan. Shu bilan birga, u sog‘lig‘iga ham e’tibor qaratgan.
Kuniga 8,5 soat uxlash va qat’iy tartibga rioya qilish unga uzoq muddat davomida kuchini saqlash imkonini bergan. Hamkasblari uning mehnatsevarligi va intizomini ta’kidlaydi.
Yetkazib berish markazi rahbari Chjanning doimiy harakatda bo‘lishini va ishga butunlay berilganini qayd etadi. Internet foydalanuvchilari va hamkasblari Chjanni “Buyurtmalar qiroli” deb atashgan.
U esa bu yutuqni oddiy qabul qiladi: “Barcha qarzlarimdan qutuldim va mehnatim evaziga mablag‘ to‘pladim. Bu men uchun katta muvaffaqiyat”, deydi u.
Chjan to‘plagan mablag‘ini kelajakdagi tadbirkorlik loyihalariga sarflashni rejalashtirmoqda. U Shanxayda nonushtalarga ixtisoslashgan ikkita kichik kafe ochishni mo‘ljallamoqda va bu uchun 800 ming yuan (113 ming dollar) sarmoya kiritishni rejalashtirgan.
Besh yillik mashaqqatli mehnat Chjanga nafaqat moliyaviy erkinlikni, balki yangi imkoniyatlarni ham taqdim etdi. Uning hikoyasi sabr, intizom va mehnat orqali qiyin vaziyatlarni yengib o‘tish mumkinligini isbotlaydi.

«Король заказов» избавляется от долгов и начинает бизнес
25-летний Чжан Сюэсян, работавший доставщиком еды в Шанхае, вдохновил многих своей жизненной историей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он усердно трудился в течение пяти лет, избавился от долга в 50 тысяч юаней (примерно 7 тысяч долларов) и накопил 1,12 миллиона юаней (160 тысяч долларов). Об этом сообщает издание South China Morning Post.
В 2020 году его маленькая кухня в городе Чжанчжоу, где он родился и вырос, обанкротилась, и он оказался в долгах, после чего был вынужден переехать в Шанхай. В новом городе он начал жизнь с нуля и стал строго придерживаться рабочего режима.
Чжан выходил на работу каждый день в 10:40 и доставлял заказы до 01:00 ночи. Он работал без выходных в течение года и отдыхал только несколько дней во время празднования Китайского Нового года.
По подсчетам Чжана, за пять лет он проехал 324 тысячи километров — это расстояние, превышающее восемь кругосветных путешествий.
Он уделял большое внимание экономии и избегал лишних расходов. «Я трачу деньги только на необходимые нужды.
В среднем я работаю по 13 часов в день, остальное время уходит на еду и сон», — говорит Чжан. При этом он заботился и о своем здоровье.
Спать по 8,5 часов в день и строго соблюдать режим позволяли ему сохранять силы на длительный срок. Коллеги отмечают его трудолюбие и дисциплину.
Руководитель центра доставки отмечает, что Чжан постоянно в движении и полностью отдается работе. Пользователи интернета и коллеги прозвали его «Королём заказов».
Он же воспринимает это достижение просто: «Я избавился от всех долгов и накопил деньги своим трудом. Для меня это большой успех», — говорит он.
Чжан планирует вложить накопленные средства в будущие предпринимательские проекты. Он намерен открыть в Шанхае два небольших кафе, специализирующихся на завтраках, и планирует инвестировать в это 800 тысяч юаней (113 тысяч долларов).
Пять лет упорного труда принесли Чжану не только финансовую свободу, но и новые возможности. Его история доказывает, что с терпением, дисциплиной и трудолюбием можно преодолеть трудные ситуации.