Putin va Durov uchrashuvi: Telegramga ta’siri qanday?
Rossiya prezidenti Vladimir Putin va mashhur tadbirkor Pavel Durov o‘rtasida 2013 yilda bo‘lib o‘tgan maxfiy uchrashuv tafsilotlari yaqinda ommaga oshkor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jurnalist Nikolay Kononovning «Kod Durova 2» kitobida yozilishicha, Putin o‘sha paytda «VKontakte» ijtimoiy tarmog‘ining asoschisi bo‘lgan Durovga Rossiyadan ketishni maslahat bergan. 2013 yilda Kremlda yirik tadbirkorlar ishtirokida o‘tkazilgan qabul chog‘ida Durov prezident bilan tanishtiriladi.
Biroq suhbat Durov kutganidek samimiy kechmaydi. Putin ijtimoiy tarmoqdagi noqonuniy kontent va pornografiya haqida gapirib, bunday faoliyat Rossiyaga mos emasligini ta’kidlaydi.
U hatto Durovga biznesini Isroilda yuritishni tavsiya qiladi. Mazkur uchrashuv Durov hayotida muhim burilish bo‘ldi.
U o‘z loyihalarini sotish va mamlakatni tark etish zarurligini tushunadi. 2014 yilda Durov «VKontakte»dagi ulushini sotib, Rossiyani tark etadi va Telegram loyihasiga to‘liq e’tibor qaratadi.
Durovning aytishicha, u 2014 yildan buyon Rossiyaga qaytmagan. Biroq ayrim jurnalistik surishtiruvlarga ko‘ra, Durov 2014 yildan keyin kamida 50 marta Rossiyaga tashrif buyurgan.
Vladimir Putin esa ushbu uchrashuvni eslab, Durov bilan faqat bir marta ko‘rishganini aytadi va bu uchrashuvni oddiy ish uchrashuvlaridan biri sifatida baholaydi. Bugungi kunda Telegram dunyoning eng ommabop messenjerlaridan biriga aylangan.
Ammo o‘sha sirli uchrashuv Telegramning shakllanishida qanday rol o‘ynagani hamon qiziq savol bo‘lib qolmoqda. Agar Durov Rossiyada qolganida, Telegram hozirgidek muvaffaqiyatga erisha olarmidi?

Путин и Дуров встреча: Какое влияние на Telegram?
Недавно стали известны подробности секретной встречи между президентом России Владимиром Путиным и известным предпринимателем Павлом Дуровым, которая состоялась в 2013 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
В книге журналиста Николая Кононова «Код Дурова 2» говорится, что Путин тогда посоветовал Дурову, основателю социальной сети «ВКонтакте», покинуть Россию. В 2013 году на приеме в Кремле с участием крупных предпринимателей Дурова представляют президенту.
Однако разговор проходит не так откровенно, как ожидал Дуров. Путин говорит о незаконном контенте и порнографии в социальной сети, подчеркивая, что такая деятельность не соответствует России.
Он даже советует Дурову вести бизнес в Израиле. Эта встреча стала важным поворотным моментом в жизни Дурова.
Он понимает необходимость продать свои проекты и покинуть страну. В 2014 году Дуров продает свою долю в «ВКонтакте», покидает Россию и полностью сосредотачивается на проекте Telegram.
По словам Дурова, с 2014 года он не возвращался в Россию. Однако по данным некоторых журналистских расследований, после 2014 года Дуров посетил Россию как минимум 50 раз.
Владимир Путин, вспоминая эту встречу, говорит, что виделся с Дуровым лишь один раз и оценивает эту встречу как одну из обычных рабочих встреч. Сегодня Telegram стал одним из самых популярных мессенджеров в мире.
Однако вопрос о том, какую роль сыграла та таинственная встреча в формировании Telegram, остается интересным. Если бы Дуров остался в России, смог бы Telegram добиться такого успеха?