Zelenskiy rejasi Kremlda muhokama va tanqidlarga sabab bo‘ldi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy tomonidan taqdim etilgan yangilangan tinchlik rejasi Rossiyada katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg agentligining xabariga ko‘ra, Kreml ushbu 20 bandlik hujjatni muzokaralar uchun muhim asos sifatida ko‘rsa-da, uning hozirgi shaklini qabul qilmasligini va tuzatishlar kiritilishi zarurligini bildirdi. Rossiya tomoni uchun asosiy talablar ikki yo‘nalishda bo‘lib, birinchisi Ukrainani harbiy jihatdan neytral maqomda saqlash va NATOga a’zolikdan cheklash, ikkinchisi esa Ukrainaning qurolli kuchlarini sezilarli darajada qisqartirishdir.
Xususan, Zelenskiy rejasi Ukraina armiyasi sonini 800 mingga cheklashni taklif qilgan bo‘lsa-da, Kreml bu sonni yanada kamaytirishni talab qilmoqda. Bundan tashqari, Rus tilining qonuniy maqomi, Rossiyaga qarshi sanksiyalarni bekor qilish va muzlatilgan aktivlarni qaytarish masalalari ham Moskva uchun muhim.
Hududiy masala bo‘yicha Zelenskiy rejasi murakkab yechimlarni taklif qilmoqda. Rejaga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari Dnepropetrovsk, Nikolayev, Sumi va Xarkov viloyatlaridan olib chiqilishi, ammo Donesk, Lugansk, Zaporoje va Xerson hududlarida front chizig‘i hozirgi holatda muzlatilishi kerak.
Moskva esa Ukraina qo‘shinlarini Doneskdan to‘liq olib chiqishni talab qilmoqda. Shu bilan birga, xalqaro monitoring ostida xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha bitim tuzish taklif qilinmoqda.
Biroq, Rossiya Zelenskiy takliflarini butunlay rad etmagan. Ekspertlarning fikricha, Kreml AQSHning yangi prezidenti Donald Tramp bilan aloqalarni murakkablashtirishdan qochayotgan bo‘lishi mumkin.
Shu sababli, Rossiya o‘z shartlarini kiritish orqali muzokaralarni davom ettirishga tayyor ekanini bildirgan. Mazkur rejaga ko‘ra, urushni to‘xtatish 2026-yilgacha amalga oshishi mumkinmi?

План Зеленского стал предметом обсуждения и критики в Кремле
Обновленный план мира, представленный президентом Украины Владимиром Зеленским, вызвал большие обсуждения в России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Bloomberg, Кремль рассматривает этот документ из 20 пунктов как важную основу для переговоров, однако заявил, что не примет его в нынешнем виде и потребует внесения изменений. Основные требования российской стороны сосредоточены в двух направлениях: первое — сохранить военный нейтралитет Украины и ограничить её членство в НАТО, второе — значительно сократить вооружённые силы Украины.
В частности, хотя план Зеленского предлагает ограничить численность украинской армии до 800 тысяч, Кремль требует ещё большего сокращения. Кроме того, для Москвы важны вопросы законного статуса русского языка, отмены санкций против России и возврата замороженных активов.
По территориальному вопросу план Зеленского предлагает сложные решения. Согласно плану, российские войска должны быть выведены из Днепропетровской, Николаевской, Сумской и Харьковской областей, однако линия фронта в Донецкой, Луганской, Запорожской и Херсонской областях должна быть заморожена в текущем состоянии.
Москва же требует полного вывода украинских войск из Донецка. При этом предлагается заключить соглашение о гарантиях безопасности под международным мониторингом.
Однако Россия не отвергла предложения Зеленского полностью. По мнению экспертов, Кремль может избегать осложнения отношений с новым президентом США Дональдом Трампом.
По этой причине Россия заявила о готовности продолжать переговоры с внесением своих условий. Согласно этому плану, возможно ли прекращение войны к 2026 году?