Katolik cherkovi rahbari, Rim papasi Lev XIV, Rojdestvo bayrami munosabati bilan butun dunyoda kamida bir kunlik tinchlik o‘rnatishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bayram kunlari urushlardan tiyilish insoniylik va o‘zaro hurmatning muhim belgisi ekanini ta’kidladi. 23-dekabr kuni kechqurun Rim yaqinidagi Kastel-Gandolfo qarorgohida jurnalistlar bilan suhbatda papa barcha ezgu niyatli insonlarga murojaat qildi.
U: “Kamida bir kun, hech bo‘lmasa bayram munosabati bilan tinchlikka hurmat bilan yondashishga chorlayman”, dedi. Lev XIVni eng ko‘p tashvishga solayotgan masalalardan biri Rossiyaning o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha chaqiriqlarni rad etishi ekanini ochiq aytdi.
Uning fikricha, Rojdestvo kabi muqaddas kunlarda qurollarning sukut saqlashi dunyodagi og‘riq va azoblarni yengillashtirishi mumkin. Ma’lumki, Rossiya 2022-yil fevral oyida Ukrainaga qarshi harbiy harakatlarni boshlaganidan buyon o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha bir necha taklifni qabul qilmagan.
Shu bilan birga, AQSHning Florida shtatida o‘tkazilgan tinchlik muzokaralari ham hozircha sezilarli natija bermadi. Ukraina tomoni esa Donesk viloyatidagi Seversk shahridan og‘ir janglardan so‘ng chekinishini ma’lum qildi.
Rim papasi o‘z chiqishida: “Men baribir quloq solishlariga va butun dunyoda kamida 24 soat tinchlik bo‘lishiga umid qilaman”, deya o‘z optimizmini bildirdi. Shuningdek, u dekabr oyida Italiyada Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyni qabul qilganini eslatdi.
Zelenskiyning Ukrainani ziyorat qilish taklifiga papa ehtiyotkorlik bilan munosabat bildirib, bunday safar qachon amalga oshishi haqida aniq ma’lumot bera olmasligini qo‘shimcha qildi. Papaning ushbu murojaati Rojdestvo bayrami arafasida dunyo jamoatchiligi orasida tinchlikka oid muhokamalarni jonlantirdi.

Папа Римский призвал к миру в Рождество
Глава Католической церкви, Папа Римский Лев XIV, по случаю Рождества призвал установить хотя бы однодневное перемирие во всем мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что воздержание от войн в праздничные дни является важным признаком человечности и взаимного уважения. Вечером 23 декабря в резиденции Кастель-Гандольфо недалеко от Рима Папа провел беседу с журналистами и обратился ко всем доброжелательным людям.
Он сказал: «Я призываю уважительно относиться к миру хотя бы на один день, по крайней мере в праздник». Папа откровенно заявил, что одним из самых больших его беспокойств является отказ России откликнуться на призывы прекратить огонь.
По его мнению, в такие священные дни, как Рождество, молчание оружия может облегчить страдания и боль в мире. Известно, что с начала военных действий России против Украины в феврале 2022 года было несколько предложений о прекращении огня, которые не были приняты.
В то же время мирные переговоры, проходившие во Флориде, США, пока не принесли заметных результатов. Украинская сторона сообщила о отступлении из города Северск в Донецкой области после тяжелых боев.
В своем выступлении Папа Римский выразил оптимизм: «Я все же надеюсь, что меня услышат и во всем мире будет хотя бы 24 часа мира». Также он напомнил, что в декабре принял в Италии президента Украины Владимира Зеленского.
Папа осторожно отнесся к приглашению Зеленского посетить Украину и добавил, что не может назвать точные сроки такой поездки. Обращение Папы оживило обсуждения мира в мировом сообществе накануне Рождества.