Kim Jong Un yangi suvosti kemasini sinovdan o‘tkazdi
Shimoliy Koreya rahbari Kim Jong Un davlat matbuotiga ko‘ra, qizi bilan birga yangi suvosti kemasi qurilishini kuzatdi va uzoq masofaga uchuvchi yer-havo raketalarini sinovdan o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sharqiy sohil hududida o‘tkazilgan raketa sinovi davomida 200 kilometr masofadagi havo nishonlari muvaffaqiyatli yo‘q qilindi. Janubiy Koreya Qo‘shma Bosh shtabi ushbu sinov o‘tkazilganini tasdiqladi va raketalarni kuzatishga tayyor ekanini ma’lum qildi.
Kim Jong Un, shuningdek, 8 700 tonnalik yadroviy quvvatga ega va yer-havo raketalarini uchira oladigan suvosti kemasining qurilish jarayonini ham nazorat qildi. Bu loyiha Shimoliy Koreya dengiz kuchlarini modernizatsiya qilish dasturining bir qismi sifatida baholanmoqda.
Rahbarning ta’kidlashicha, yadroviy quvvatlarni rivojlantirish va flotni zamonaviylashtirish mamlakat xavfsizligi uchun muhim ahamiyatga ega. Shu bilan birga, Kim Janubiy Koreyaning yadroviy suvosti kemasini ishlab chiqish rejasi hamda AQSh harbiy kemasining mintaqaga kirishini xavf sifatida baholadi.

Ким Чен Ын испытал новую подводную лодку
По данным государственной прессы Северной Кореи, лидер страны Ким Чен Ын вместе с дочерью наблюдал за строительством новой подводной лодки и испытал баллистические ракеты большой дальности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время ракетных испытаний, проведённых в районе восточного побережья, воздушные цели на расстоянии 200 километров были успешно уничтожены. Объединённый штаб Южной Кореи подтвердил проведение этих испытаний и заявил о готовности отслеживать ракеты.
Ким Чен Ын также контролировал процесс строительства подводной лодки водоизмещением 8700 тонн, оснащённой ядерной силой и способной запускать баллистические ракеты. Этот проект рассматривается как часть программы модернизации военно-морских сил Северной Кореи.
По словам лидера, развитие ядерного потенциала и модернизация флота имеют важное значение для безопасности страны. При этом Ким оценил планы Южной Кореи по разработке ядерной подводной лодки и заход американских военных кораблей в регион как угрозу.