Rossiya Zaporijjyaga aviabomba bilan hujum qildi
2023-yil 24-dekabr kuni Rossiya qo‘shinlari Zaporijjya shahriga havodan yirik hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujum aviabombalar va uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida amalga oshirilgan. Bu haqda shahar ma’muriyati rahbari Ivan Fedorov ma’lum qildi.
Fedorovning aytishicha, hujum natijasida turar joy binolari katta zarar ko‘rgan, tinch aholi orasida yaralanganlar bor. Rasmiylar taqdim etgan suratlarda yongan avtomobillar, sinib ketgan oynalar va vayron bo‘lgan balkonlar aks etgan.
Hujum oqibatida kamida to‘rt nafar fuqaro jarohat olgani, shuningdek, 13 ta ko‘p qavatli turar joy binosiga zarar yetgani ma’lum qilingan. Keyinchalik yana bir fuqaroning halok bo‘lgani haqida xabar berildi.
Viloyat politsiyasi shaharga uchta fugas aviabomba tashlanganini tasdiqladi. Bunday qurollar aniq nishonlarga zarba berish uchun mo‘ljallangan.
Ukraina Qurolli kuchlari Havo kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, 24-dekabrga o‘tar kechasi Rossiya qo‘shinlari butun Ukraina hududiga jami 116 ta dron uchirgan. Shulardan 60 tasi havo mudofaasi tomonidan yo‘q qilingan yoki yo‘nalishidan chalg‘itilgan, ammo 48 ta dron o‘z nishoniga yetib, turli hududlarga zarar yetkazgan.
Zaporijjyaga qilingan bu navbatdagi hujum urush sharoitida tinch aholi hayotiga xavf solayotganini yana bir bor ko‘rsatdi. Mahalliy hokimiyat va qutqaruv xizmatlari vayronalarni bartaraf etish, jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish ishlarini davom ettirmoqda.

Россия нанесла авиационную бомбу по Запорожью
24 декабря 2023 года российские войска нанесли крупный воздушный удар по городу Запорожье. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот удар был осуществлен с помощью авиабомб и беспилотных летательных аппаратов. Об этом сообщил глава городской администрации Иван Федоров.
По словам Федорова, в результате удара жилые дома получили значительные повреждения, есть раненые среди мирного населения. На предоставленных официальными лицами фотографиях запечатлены горящие автомобили, разбитые окна и разрушенные балконы.
Сообщается, что в результате атаки пострадали как минимум четыре гражданских лица, а также повреждены 13 многоэтажных жилых домов. Позже поступила информация о гибели еще одного гражданина.
Областная полиция подтвердила, что в город было сброшено три фугасные авиабомбы. Такое оружие предназначено для нанесения ударов по точечным целям.
По данным Воздушных сил Вооруженных сил Украины, в ночь на 24 декабря российские войска запустили в общей сложности 116 дронов по всей территории Украины. Из них 60 были уничтожены средствами ПВО или сбиты с курса, однако 48 дронов достигли своих целей и нанесли ущерб в различных регионах.
Этот очередной удар по Запорожью вновь продемонстрировал угрозу жизни мирного населения в условиях войны. Местные власти и спасательные службы продолжают работы по ликвидации разрушений и оказанию помощи пострадавшим.