Tojikistonda qor qoploni (qor barsi)ni ovlash va unga bog‘liq noqonuniy harakatlar uchun jazo choralari kuchaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat parlamenti Jinoyat kodeksiga tegishli o‘zgartirishlar kiritdi. Bu haqda parlamentning rasmiy nashri "Sadoi mardum" ma’lum qildi.
Yangi tahrirga muvofiq, Jinoyat kodeksining 232-1-moddasi endi “Qor barsini ovlash, qasddan yo‘q qilish, shuningdek, uni noqonuniy olish, saqlash, topshirish yoki sotish” deb nomlanadi. Ilgari ushbu modda faqat ov qilish va qasddan nobud etish holatlarini qamrab olgan edi.
Endilikda bu turdagi qonunbuzarliklar uchun 1200–1800 hisoblash ko‘rsatkichi (117–175 million so‘m) miqdorida jarima yoki 3 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosini qo‘llash belgilangan. Ilgari jarima miqdori 800–1200 hisoblash ko‘rsatkichi (78–117 million so‘m) bilan cheklangan edi.
Agar jinoyat takroran sodir etilsa, jazo yanada og‘irlashtiriladi. Bunday holatda 2000–3000 hisoblash ko‘rsatkichi (195–292 million so‘m) miqdorida jarima yoki 4 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanadi.
Bundan tashqari, aybdorlar 5 yilgacha muayyan lavozimlarda ishlash yoki ayrim faoliyat turlari bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilinishi mumkin. Shuningdek, Jinoyat kodeksining 236-moddasiga ham o‘zgartirishlar kiritildi.
Endi alohida muhofaza qilinadigan tabiiy hududlarga juda katta zarar yetkazilgan holatlarda jarima miqdori 500 hisoblash ko‘rsatkichi (48,7 million so‘m)gacha oshirildi. Bu chora-tadbirlar tabiiy muhitni muhofaza qilish va noyob hayvon turlarini asrashga qaratilgan.

В Таджикистане ужесточена ответственность за охоту на снежного барса
В Таджикистане ужесточены меры наказания за охоту на снежного барса (ирбиса) и связанные с этим незаконные действия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Парламент страны внес изменения в Уголовный кодекс. Об этом официальное издание парламента "Садои мардум" сообщило.
В соответствии с новой редакцией, статья 232-1 Уголовного кодекса теперь называется «Охота на снежного барса, умышленное уничтожение, а также незаконное добывание, хранение, передача или продажа». Ранее эта статья охватывала только случаи охоты и умышленного уничтожения.
Теперь за подобные правонарушения предусмотрен штраф в размере от 1200 до 1800 расчетных показателей (117–175 миллионов сомони) либо лишение свободы на срок до 3 лет. Ранее размер штрафа ограничивался 800–1200 расчетными показателями (78–117 миллионов сомони).
Если преступление совершается повторно, наказание ужесточается. В таком случае предусмотрен штраф в размере от 2000 до 3000 расчетных показателей (195–292 миллионов сомони) либо лишение свободы на срок от 4 до 8 лет.
Кроме того, виновные могут быть лишены права занимать определённые должности или заниматься определёнными видами деятельности сроком до 5 лет. Также внесены изменения в статью 236 Уголовного кодекса.
Теперь в случаях значительного ущерба особо охраняемым природным территориям размер штрафа увеличен до 500 расчетных показателей (48,7 миллиона сомони). Эти меры направлены на охрану природной среды и сохранение уникальных видов животных.