Mayduguridagi masjidda portlash: 7 kishi halok bo‘ldi
Hodisa 24-dekabr kuni soat 18:00 atrofida sodir bo‘lgan. Portlash Gamboru bozori hududida joylashgan, odamlar bilan to‘la masjidda, shom namozidan oldin yuz bergan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, portlash kutilmaganda ro‘y bergan va masjid ichida katta sarosima yuzaga kelgan. Politsiya vakili Nahum Daso voqeani tasdiqladi va ayni paytda mutaxassislar voqea joyida tekshiruv ishlarini olib borayotganini bildirdi.
Ayrim guvohlar bu hujumni xudkush terrorchi amalga oshirgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishmoqda. Rasmiylar yaradorlar soni haqida aniq ma’lumot bermagan, ammo ular bir necha o‘n nafar bo‘lishi mumkinligini aytishgan.
Mahalliy politsiya rahbari Babakura Kolo hodisani terrorchilik harakati sifatida baholadi. Biroq hozircha hech bir guruh ushbu hujum uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olgani yo‘q.
Ta’kidlash joizki, Mayduguri shahri Borno shtatining markazi hisoblanadi. Ushbu hudud avval Boko Haram va Islamic State West Africa Province kabi terrorchi guruhlar faoliyati bilan bog‘liq bo‘lgan.
So‘nggi yillarda shahar nisbatan tinchlikka erishgan edi, ammo bu fojia yana xavotirlarni kuchaytirdi.

Взрыв в мечети на площади: 7 человек погибли
Инцидент произошёл 24 декабря около 18:00. Взрыв произошёл в районе рынка Гамбору, в переполненной мечети, до вечерней молитвы.
По словам свидетелей, взрыв произошёл внезапно, вызвав панику внутри мечети. Представитель полиции Нахум Дасо подтвердил событие и сообщил, что в настоящее время специалисты проводят расследование на месте происшествия.
Некоторые свидетели предполагают, что это нападение мог совершить террорист-смертник. Официальные лица не предоставили точных данных о числе раненых, однако сообщили, что их может быть несколько десятков.
Начальник местной полиции Бабакура Коло оценил инцидент как террористический акт. Однако пока ни одна группа не взяла на себя ответственность за это нападение.
Стоит отметить, что город Майдугури является столицей штата Борно. Этот регион ранее был связан с деятельностью террористических группировок, таких как Боко Харам и Исламское государство Западной Африки.