AQShning Iowa shtatida yashovchi fermer Gari Vetter 10 yoshidan boshlab chorvachilik bilan shug‘ullanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 55 yil davomida turli qiyinchiliklarni boshdan kechirgan, ammo sobiq prezident Donald Trampning go‘sht narxini pasaytirishga oid bayonoti uning faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Oktyabr oyida Tramp go‘sht narxi haddan tashqari yuqori ekanini ta’kidlab, uni pasaytirish choralari haqida gapirdi.
U Argentinadan go‘sht importini oshirdi, Braziliyadan keladigan go‘shtga bojxona to‘lovlarini bekor qildi va ishlab chiqaruvchilarni tekshirishni buyurdi. Ushbu chora-tadbirlar chorva narxining pasayishiga olib keldi.
Ammo iste’molchilar uchun go‘sht narxi sezilarli darajada arzonlashgani yo‘q. Mazkur vaziyatdan fermerlar norozi.
Iowa va Florida shtatlaridagi chorvadorlar mol narxining pasayishi sababli katta zarar ko‘rmoqda. Misol uchun, Gari Vetter oktyabr oyida 450 bosh mol uchun har biriga 2 500 dollar to‘lagan bo‘lsa, noyabr oxiriga kelib, mol narxi 300 dollarga tushib ketgan.
Mutaxassislarning fikricha, narxlarning pasayishi iste’molchilar uchun darhol sezilmaydi. Shu bilan birga, AQSh go‘sht ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha Braziliyaga yetakchilikni boy bergan.

Меры Трампа нанесли ущерб американским фермерам
Фермер из штата Айова, США, Гари Веттер занимается животноводством с 10 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
За 55 лет он столкнулся с различными трудностями, но заявление бывшего президента Дональда Трампа о снижении цен на мясо негативно повлияло на его деятельность. В октябре Трамп подчеркнул, что цена на мясо слишком высока, и говорил о мерах по её снижению.
Он увеличил импорт мяса из Аргентины, отменил таможенные пошлины на мясо из Бразилии и приказал проверить производителей. Эти меры привели к снижению цен на скот.
Однако для потребителей цена на мясо существенно не снизилась. Фермеры недовольны этой ситуацией.
Животноводы из штатов Айова и Флорида понесли большие убытки из-за падения цен на скот. Например, Гари Веттер в октябре заплатил по 2500 долларов за голову скота на 450 голов, а к концу ноября цена снизилась на 300 долларов.
По мнению экспертов, снижение цен не сразу почувствуют потребители. Кроме того, США уступили Бразилии лидерство по объёмам производства мяса.