Xitoy AQShni Hindiston bilan aloqalarga aralashishda aybladi
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi AQShni Xitoy va Hindiston o‘rtasidagi munosabatlarning yaxshilanishiga to‘sqinlik qilayotganlikda aybladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlik vakili Lin Jian 25-dekabr kuni bergan bayonotida AQSh mudofaa siyosatini noto‘g‘ri talqin qilayotganini ta’kidladi. Lin Jianning so‘zlariga ko‘ra, Hindiston bilan chegara hududidagi taranglikning kamayishi AQSh tomonidan Xitoy-Hindiston aloqalaridan foyda olish va AQSh-Hindiston hamkorligini chuqurlashtirishga to‘sqinlik qilish maqsadida noto‘g‘ri talqin qilinmoqda.
U Xitoyning Hindiston bilan munosabatlari uzoq muddatli va strategik ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Xitoy vakili chegara masalasi faqat Xitoy va Hindistonning ichki masalasi ekanini alohida ta’kidlab, boshqa davlatlarning bu masalani baholashiga qarshi ekanliklarini bildirdi.
Ushbu bayonot AQSh Mudofaa vazirligi tomonidan 23-dekabr kuni e’lon qilingan hisobotga javoban bildirildi. Pentagon hisobotida Xitoy “chegara tarangligining kamayishidan foyda olishga va AQSh-Hindiston aloqalarining mustahkamlanishiga to‘sqinlik qilishga harakat qilmoqda”, deb yozilgan edi.

Китай обвинил США во вмешательстве в отношения с Индией
Министерство иностранных дел Китая обвинило США в препятствовании улучшению отношений между Китаем и Индией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представитель министерства Линь Цзянь в заявлении от 25 декабря подчеркнул, что США неправильно интерпретируют свою оборонную политику. По словам Линь Цзяня, снижение напряженности в приграничных районах с Индией неправильно трактуется США с целью извлечения выгоды из отношений между Китаем и Индией и препятствования углублению сотрудничества между США и Индией.
Он отметил, что отношения Китая с Индией имеют долгосрочное и стратегическое значение. Представитель Китая особо подчеркнул, что пограничный вопрос является внутренним делом только Китая и Индии, и выразил несогласие с оценками этого вопроса со стороны других государств.
Это заявление было сделано в ответ на доклад Министерства обороны США, опубликованный 23 декабря. В докладе Пентагона говорилось, что Китай «пытается извлечь выгоду из снижения напряженности на границе и препятствовать укреплению отношений между США и Индией».