Italiyada Melonining sovg‘alar auksioni bekor qilindi
Italiya bosh vaziri Jorja Meloni xizmat safari davomida olgan qimmatbaho sovg‘alarni auksion orqali sotishni rejalashtirgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ammo ushbu reja bekor qilindi. Sababi, savdoni o‘tkazishi kerak bo‘lgan auksion uyi jinoiy tergovga tortilgan.
Sotuvga qo‘yilishi rejalashtirilgan buyumlar orasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan hadya qilingan qimmatbaho toshlar bilan bezatilgan marjon ham bor edi. Ushbu sovg‘a Meloniga 2025 yil may oyida uning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi chog‘ida topshirilgan.
Italiya qonunchiligiga ko‘ra, bosh vazir xorijiy davlat rahbarlaridan olingan va qiymati 300 yevrodan oshadigan sovg‘alarni shaxsiy mulk sifatida saqlay olmaydi. Bunday sovg‘alar davlat tasarrufida saqlanadi va faqat alohida hollarda ochiq savdoga chiqariladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bekor qilingan auksiondan taxminan 800 ming yevro tushum olinishi va tushgan mablag‘ning katta qismi xayriya maqsadlariga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan edi. Biroq hozirda bu tashabbus noma’lum muddatga qoldirildi.

В Италии отменён аукцион подарков Мелони
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони планировала продать на аукционе ценные подарки, полученные во время служебной поездки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако этот план был отменён. Причина в том, что аукционный дом, который должен был провести торги, оказался под уголовным расследованием.
Среди предметов, планировавшихся к продаже, была также ожерелье, украшенное драгоценными камнями, подаренное Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Этот подарок был вручён Мелони в мае 2025 года во время её официального визита в Узбекистан.
Согласно итальянскому законодательству, премьер-министр не может сохранять в личной собственности подарки от глав иностранных государств стоимостью свыше 300 евро. Такие подарки находятся в распоряжении государства и выставляются на открытые торги только в исключительных случаях.
По данным, с отменённого аукциона планировалось получить около 800 тысяч евро, большая часть которых должна была быть направлена на благотворительные цели. Однако в настоящее время эта инициатива отложена на неопределённый срок.