Tojik-afg‘on chegarasida otishma: ikki harbiy halok bo‘ldi
24-dekabrga o‘tar kechasi qo‘shni davlat hududidan yashirincha o‘tishga uringan qurolli guruh bilan to‘qnashuv yuz berdi. Ushbu hodisa oqibatida ikki nafar tojik chegarachisi halok bo‘ldi.
Tojikiston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi voqea yuzasidan rasmiy bayonot berdi. Hodisa Shamsiddin Shohin tumanidagi "Sarchashma" chegara otryadi hududida sodir bo‘lgan.
Uch nafar qurollangan jangari tunda chegarani noqonuniy kesib o‘tishga uringan. Chegarachilar ularni aniqlab, taslim bo‘lishni talab qilgan va bu talabga javoban jangarilar o‘t ochgan.
Qisqa otishma natijasida uchala jangari yo‘q qilindi. Afsuski, to‘qnashuv vaqtida harbiy xizmatchilar Zirexbon Navro‘zbekov va Ismatullo Qurbonov halok bo‘lishdi.
Hodisa joyidan bir nechta qurol-aslaha musodara qilingan. Ular orasida M-16 miltiqlari, Kalashnikov avtomati, ovoz so‘ndirgichli to‘pponchalar, qo‘l granatalari, tungi ko‘rish moslamalari va portlovchi moddalar mavjud.
Bu qurollar jangarilarning Tojikiston hududida yirik qo‘poruvchilik harakatlarini amalga oshirishni rejalashtirganini ko‘rsatmoqda. Tojikiston tomoni Afg‘onistondagi "Tolibon" hukumatini mas’uliyatsizlikda aybladi.
Rasmiy bayonotga ko‘ra, bu so‘nggi bir oy ichida uchinchi qurolli hujumdir. Avvalgi hujumlarda jangarilar xitoylik ishchilarga ham zarar yetkazgani qayd etilgan.
Tojikiston hukumati "Tolibon"ni xalqaro va’dalarini bajarmayotganlikda ayblab, Afg‘oniston rahbariyatidan rasman uzr so‘rashni va zarur choralar ko‘rishni talab qildi. Hozirda chegarada xavfsizlik choralari kuchaytirilgan va vaziyat barqaror deb baholanmoqda.
Huquq-tartibot idoralari voqea yuzasidan tergov harakatlarini davom ettirmoqda. Tojikiston hukumati o‘z chegaralarini himoya qilish uchun barcha zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanini ta’kidladi.
Chegaradagi takroriy hujumlar mintaqaviy xavfsizlikka qanday ta’sir ko‘rsatishi haqidagi savol esa hali ham ochiq qolmoqda.

Стрельба на таджикско-афганской границе: двое военнослужащих погибли
В ночь на 24 декабря произошло столкновение с вооружённой группой, пытавшейся тайно перейти с территории соседнего государства. В результате этого инцидента погибли двое таджикских пограничников.
Государственный комитет национальной безопасности Таджикистана выпустил официальное заявление по поводу происшествия. Инцидент произошёл на территории пограничного отряда "Сарчашма" в районе Шамсиддин Шохин.
Трое вооружённых боевиков ночью пытались незаконно пересечь границу. Пограничники обнаружили их и потребовали сдаться, на что боевики ответили стрельбой.
В ходе короткой перестрелки все трое боевиков были уничтожены. К сожалению, в столкновении погибли военнослужащие Зирехбон Наврузбеков и Исматулло Курбанов.
С места происшествия было изъято несколько единиц оружия. Среди них винтовки М-16, автоматы Калашникова, пистолеты с глушителями, ручные гранаты, приборы ночного видения и взрывчатые вещества.
Это оружие свидетельствует о том, что боевики планировали провести крупные диверсионные акции на территории Таджикистана. Таджикская сторона обвинила правительство "Талибана" в Афганистане в безответственности.
Согласно официальному заявлению, это уже третье вооружённое нападение за последний месяц. В предыдущих атаках боевики также нанесли ущерб китайским рабочим.
Правительство Таджикистана обвинило "Талибан" в невыполнении международных обязательств, потребовало официальных извинений от руководства Афганистана и принятия необходимых мер. В настоящее время меры безопасности на границе усилены, ситуация оценивается как стабильная.
Правоохранительные органы продолжают расследование инцидента. Правительство Таджикистана подчеркнуло свою готовность принять все необходимые меры для защиты своих границ.
Вопрос о том, как повторяющиеся нападения на границе повлияют на региональную безопасность, остаётся открытым.