Istanbulda yangi yil oldidan 115 kishi qo‘lga olindi
Turkiyada yangi yil bayramlari oldidan xavfsizlik choralarini kuchaytirish natijasida Istanbul shahrida o‘tkazilgan maxsus tadbirlar davomida 115 nafar kishi qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular yangi yil bayramlari kunlari hujumlar uyushtirishni rejalashtirganlikda gumon qilinmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, shahar bo‘ylab 124 ta manzilda maxsus tekshiruvlar o‘tkazilgan.
Ushbu tadbirlarda qurol-yarog‘, o‘q-dorilar va hujumlarni rejalashtirishga oid hujjatlar topilgan. Hozirda yana bir necha gumonlanuvchini aniqlash va qo‘lga olish ishlari davom ettirilmoqda.
Tekshiruvlar natijasida ushbu shaxslarning chet eldagi radikal guruhlar bilan aloqada bo‘lgani aniqlangan. Rejalashtirilgan hujumlar tinch aholi, jumladan, yangi yil tadbirlariga qaratilgan bo‘lgani ma’lum qilingan.
Turkiya rasmiylari xavfsizlik masalalari doimo diqqat markazida ekanini ta’kidladi. Bayram kunlarida fuqarolar xavfsizligini ta’minlash maqsadida barcha zarur choralar ko‘rilayotgani bildirilgan.
Tinchlik va osoyishtalikni saqlash uchun xavfsizlik kuchlari doimiy ravishda faoliyat olib bormoqda.

В Стамбуле перед Новым годом задержали 115 человек
В Турции в результате усиления мер безопасности перед новогодними праздниками в Стамбуле в ходе специальных мероприятий были задержаны 115 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они подозреваются в планировании нападений в дни новогодних праздников. По официальным данным, по всему городу было проведено 124 специальных обыска.
В ходе этих мероприятий были обнаружены оружие, боеприпасы и документы, связанные с планированием нападений. В настоящее время продолжаются работы по выявлению и задержанию еще нескольких подозреваемых.
В результате расследования было установлено, что эти лица имели связи с радикальными группами за рубежом. Сообщается, что планируемые нападения были направлены на мирных жителей, в том числе на новогодние мероприятия.
Турецкие официальные лица подчеркнули, что вопросы безопасности всегда находятся в центре внимания. Сообщается, что для обеспечения безопасности граждан в праздничные дни принимаются все необходимые меры.