Moskva shahri yaqin kelajakda mehnat migrantlaridan voz kechishi qiyin bo‘lishini tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Moskva shahar dumasi yig‘ilishida shaharning meri Sergey Sobyanin ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda shaharda taxminan 500 ming kishilik ishchi kuchi yetishmayapti.
Bu esa migratsiya siyosatini qayta ko‘rib chiqishni talab qilmoqda. Sobyaninning ta’kidlashicha, nazariy jihatdan Moskva migrantlarsiz ham faoliyat yuritishi mumkin edi.
Ammo amaliyotda shaharning demografik holati va iqtisodiy tuzilmasi bunga imkon bermayapti. "Iqtisodiyot va demografiya o‘z qoidalarini belgilaydi", dedi u.
Merning fikricha, demografik pasayish, mehnat bozoridagi nomutanosiblik va ayrim sohalarda mahalliy kadrlarning yetishmovchiligi migratsiya siyosatida sinchkovlik va muvozanatni talab qiladi. U, shuningdek, kadrlar taqchilligi iqtisodiy o‘sish sur’atlari pasaygan taqdirda ham yo‘qolmasligini, aksincha, yanada chuqurlashishini qayd etdi.
Sobyanin shuningdek, mehnat migrantlari Moskva iqtisodiyotiga sezilarli hissa qo‘shayotganini ta’kidladi. Hisoblarga ko‘ra, ular shaharning yalpi hududiy mahsulotining 5–6 foizini ta’minlamoqda.
Agar migrantlar soni qisqarib ketsa, bu inflyatsiya darajasining oshishiga va sanoat, qurilish hamda boshqa sohalarda kadrlar yetishmovchiligiga olib kelishi mumkin. Yakunda Sergey Sobyanin migratsiya sohasida izchil va tizimli siyosat olib borish niyatida ekanini ma’lum qildi.
U millatlar va dinlararo totuvlikni saqlash, shuningdek, jamiyatda barqarorlikni ta’minlash Moskva uchun asosiy vazifa bo‘lib qolishini ta’kidladi.

Москва не отказывается от трудовых мигрантов
Город Москва признал, что в ближайшем будущем будет сложно отказаться от трудовых мигрантов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил мэр города Сергей Собянин на заседании Московской городской думы. По его словам, в настоящее время в городе не хватает примерно 500 тысяч рабочих рук.
Это требует пересмотра миграционной политики. По словам Собянина, теоретически Москва могла бы функционировать и без мигрантов.
Однако на практике демографическое положение города и экономическая структура не позволяют этого сделать. «Экономика и демография диктуют свои правила», — сказал он.
По мнению мэра, демографический спад, дисбаланс на рынке труда и нехватка местных кадров в некоторых отраслях требуют тщательного и сбалансированного подхода в миграционной политике. Он также отметил, что дефицит кадров не исчезнет даже при снижении темпов экономического роста, а наоборот, углубится.
Собянин подчеркнул, что трудовые мигранты вносят значительный вклад в экономику Москвы. По расчетам, они обеспечивают 5–6 процентов валового регионального продукта города.
Если число мигрантов сократится, это может привести к росту уровня инфляции и нехватке кадров в промышленности, строительстве и других сферах. В итоге Сергей Собянин заявил о намерении проводить последовательную и системную политику в сфере миграции.
Он подчеркнул, что сохранение межнационального и межрелигиозного согласия, а также обеспечение стабильности в обществе останутся главными задачами для Москвы.