Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rojdestvo bayrami munosabati bilan xalqqa murojaat qildi va unda Rossiya rahbariyatiga nisbatan keskin fikrlar bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiy o‘z nutqida Rossiya qo‘shinlarining bayram arafasida uyushtirgan hujumlarini qoralab, bunday harakatlarni «xudosizlik» deb atadi. U o‘z murojaatida ukrainaliklarning yagona istagi tinchlik ekanini ta’kidladi va bu borada xalqning orzularini ifoda etdi.
Zelenskiy o‘z nutqida Vladimir Putinning ismini to‘g‘ridan to‘g‘ri tilga olmagan bo‘lsa-da, sha’ma bilan uning harakatlariga nisbatan salbiy fikr bildirdi. Ukraina rahbari Rossiya harbiy amaliyotlarini insoniylik va diniy qadriyatlarga zid deb baholadi.
Shuningdek, u xalqning tinchlikka bo‘lgan umidini Yaratganga iltijo qilish orqali ifoda etdi. Zelenskiyning bu chiqishi Rossiya tomonida keskin noroziliklarga sabab bo‘ldi.
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Ukraina rahbarining murojaatini «madaniyatsizlik» va «adovat» ifodasi deb atadi. Peskov, shuningdek, Zelenskiyning siyosiy-diplomatik yechimlar topish qobiliyatini savol ostiga oldi.
Ikki davlat rahbari o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi yillarda keskin yomonlashgan. Zelenskiy prezidentlikka kelgan dastlabki yillarda tinchlik o‘rnatish bo‘yicha urinishlar bo‘lgan bo‘lsa-da, keyinchalik bu muloqotlar inqirozga yuz tutdi.
2022-yilda keng ko‘lamli urush boshlangach, ikki tomon o‘rtasidagi diplomatik aloqalar butunlay uzildi. Zelenskiy Putinni harbiy jinoyatchi deb atab, u bilan muzokaralar o‘tkazishni rasman rad etdi.
Putin esa Zelenskiyni «tashqi boshqaruvdagi shaxs» sifatida ko‘rib, uning ismini tilga olishdan ham qochmoqda. Hozirda ikki davlat rahbari o‘rtasidagi adovat shunchalik kuchayganki, bu tinchlik muzokaralarini deyarli imkonsiz qilib qo‘ymoqda.
Bu masala xalqaro hamjamiyat tomonidan ham diqqat bilan kuzatilmoqda. Ikki yetakchi o‘rtasidagi shaxsiy va siyosiy kelishmovchiliklar mintaqada tinchlik o‘rnatilishiga jiddiy to‘siq bo‘lib qolmoqda.

Зеленский осудил нападения России, призвал к миру
Президент Украины Владимир Зеленский обратился к народу по случаю Рождества и выразил резкие мнения в адрес руководства России. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своей речи Зеленский осудил нападения российских войск, совершённые накануне праздника, назвав такие действия «богохульством». В обращении он подчеркнул, что единственное желание украинцев — мир, и выразил мечты народа в этом направлении.
Хотя в своей речи Зеленский прямо не упомянул имя Владимира Путина, он негативно отозвался о его действиях. Глава Украины оценил военные операции России как противоречащие гуманности и религиозным ценностям.
Кроме того, он выразил надежду народа на мир, обращаясь с мольбой к Создателю. Это выступление Зеленского вызвало резкое недовольство в России.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков назвал обращение украинского лидера «нецивилизованным» и выражением «вражды». Песков также поставил под сомнение способность Зеленского находить политико-дипломатические решения.
Отношения между главами двух государств в последние годы резко ухудшились. В первые годы президентства Зеленского были попытки установить мир, однако впоследствии эти переговоры зашли в кризис.
После начала масштабной войны в 2022 году дипломатические связи между сторонами были полностью разорваны. Зеленский официально отказался вести переговоры с Путиным, назвав его военным преступником.
Путин же рассматривает Зеленского как «персонажа под внешним управлением» и избегает даже упоминать его имя. В настоящее время вражда между главами двух государств настолько обострилась, что практически исключает возможность мирных переговоров.
Этот вопрос внимательно отслеживается и международным сообществом. Личные и политические разногласия между двумя лидерами серьёзно препятствуют установлению мира в регионе.